Hiperaktif Çocuklarda Tedavi

HİPERAKTİF ÇOCUKLAR

   Hiperaktif, aşırı hareketli anlamına gelmektedir. Dikkat eksikliği ile birlikte Hiperaktivite çocuklarda genellikle doğumdan sonra başlayan ancak özellikle 3 ile 4 yaşlarından itibaren fark edilebilen bir durumdur. Hiperaktif çocuklar, yaşıtlarına ve gelişimsel dönemine kıyasla çok aşırı hareketlilik, yerinde duramama ve kıpır kıpır olma durumu ile birlikte, dikkatin çok çabuk dağılması, dikkatini uzun süre bir işte devam ettirememe durumu ile karşı karşıyadırlar.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİF BELİRTİLERİ İLE TEDAVİSİ

    Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu oldukça sık görülmektedir. Bu çocuklarda sürekli hareketlilik ile beraber dikkat eksikliği ve fevri olma durumu çok yaygındır. Çocukta dikkat eksikliği belirtileri, dikkatlerini uzun süre toparlayamama, başladıkları işlerin sonunu getirmekte güçlük çekme, dikkat gerektiren günlük islerden kaçınma, eşyalarını sık sık kaybetme durumu, günlük islerde unutkanlıklar, isleri düzensiz ve dağınık yapmak, karşısındakini dinlememe ve sık sık konu değiştirme olarak görülebilir. Hiperaktivite belirtileri ise, yerinde duramama hali, devamlı kıpır kıpır olma, her şeye karışma, mobilyaların üzerinde gezme, ev içinde koşuşturma, bir iş yaparken sık sık ayağa kalkma gezinme halinde olma durumudur. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocuklar da bu durum okul çağından önce ve okul çağında belirgin olarak göze çarpar. Hiperaktif çocukların işlevselliği belirgin olarak bozulur, özellikle okul döneminde başarısızlık ve sık sık öğretmeninden uyarı alma görülebilir. .Derse konsantre olamadığından ve dikkat eksikliği olduğu için, çoğu zaman zekâ normal hatta normalin üstünde olmasına rağmen derslerde başarısızlık gösterilebiliyor. Hiperaktif çocuğu ailesinin yönlendirilmesi çok önemlidir. Ailenin bu türlü bir çocuğu idare etmesi bir hayli güç olabilir. Genelde çocuğun sosyal ilişkileri bozulabilir ve arkadaş ilişkilerinde sorunlar yaşayabilir. Ders başarısızlığı da bu duruma eklenince çocuğun kendine olan özgüveninde azalma yaşanırken, alınganlığı da artabilir. Bir diğer konu ise, çocuğun okul içerisindeki durumunu öğretmenin yönlendirmesi ve davranışları önemli taşımaktadır. Yanlış tutumlar çocukların hareketliliğini daha da artırabileceği gibi, mevcut problemlerin çözümünü güçleştirebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu 7 yaşından önce kendini göstermesine rağmen asıl büyük rahatsız edici uyum sorunları 7 yaşı ile birlikte başlamakta.

    Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromun da tek başına ilaç ile iyi sonuç almak mümkün olmayabiliyor. İlaç, dikkatin daha iyi kullanılmasına yardım edebilir, ancak davranış, ilişki sorunları için terapi gerekebilir. Yaş küçük olduğu oranda, sorun davranışı değiştirecek olan anne ve baba olduğundan dolayı terapi anne ve babaya odaklanır. Anne ve babalar çocuk heyecanlı ve hareketli olduğunda onu başka bir aktiviteye yönlendirerek dikkatini dağıtmaya çalışmalı, belli çalışma alışkanlıklarını sağlayacak ve istenmeyen davranışlarını kontrol edecek etkili bir yol geliştirmelilerdir. Çocuğu ev veya okul çevresindeki çocuklarla kesinlikle kıyaslamamaya çalışmalı, yanlışlar üzerinde durmak yerine olumlu davranışları için çocuk kucaklanmalı, güzel sözler söylenmelidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir