Her beş Ankaralıdan biri diyabetli!

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Yetkin, 2012 yılı itibariyle Türkiye’de diyabetli sayısının 10 milyonun üzerinde olduğunu bildirdi.

Yetkin, Dünya Diyabet ve Obozite Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, tüm dünyada ve Türkiye’de diyabetli sayısının her geçen gün arttığını belirtti.

Yetkin, ”2012 yılı itibariyle ülkemizde diyabetli sayısı 10 milyonun üzerinde. Ankara ve çevresinde ise her 5 Ankaralı’dan birinde şeker hastalığı olduğunu söyleyebiriz. İnsanlarımız ve ülkemiz adına çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu anlaşılabilir” ifadesini kullandı.

Yetkin, diyabetin en önemli yan etkileri arasında körlük, böbrek yetmezliği, ayak kesilmeleri gibi durumların olduğunu aktararak, dünyada her 10 saniyede bir insanın diyabetin komplikasyonları nedeniyle öldüğüne işaret etti.

Diyabet hastalığıyla mücadelenin önemini vurgulayan Yetkin, şunları kaydetti:

”İnsanlar beslenmelerine özen göstermekle ideal kilolarını korumalıdırlar. Aktif spor yapmalıdırlar. Şeker hastalığıyla ilgili tetkikleri düzenli yaptırmalı ve tedavi için hekim kontrolünde verilen ilaçları düzenli kullanmaları gerekmektedir.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir