Hemoroid

Hemoroid İlaçları

Hemoroid kalın bağırsağın son kısmı olan rektum ve anüsteki toplardamarların kesecikler meydana getirmesi haline tıp dilinde ‘hemoroit’ denilmektedir. Toplardamarlarda kapakçık bulunurken buradakilerde bulunmaz işte burada genişleyen toplardamarlar, varisler meydana getirerek vücudumuzdaki dışkının terk ettiği yer olan makattan çıkabilirler ki bu basurun daha ileri devrelerinde olmaktadır. Rektum ve makatın mukoza zarı altında ince mavimsi görünüşlü toplardamarları, başlangıçta ufak kabarcıklar şeklinde görüntü oluştururlar. Bunlara ise tıp dilinde ‘hemoroidal düğüm’ denilmektedir. Bu kabartıların büyüklüğü giderek bir kiraz ya da üzüm tanesinin büyüklüğüne kadar ulaşabilirler.

Hemoroid Ameliyatı

Hemoroitler yani halk arasındaki tabiriyle basur yerleştiği yerlere göre iç veya dış basur olarak adlandırılırlar. Anüs sıkılaştırıcı kasının altındakilere (dışarı yanındakilere) ‘Dış hemoroit’ denilir. Bunların üzeri makat derisi tarafından tamamen örtülüdür. Üstündekilere de ‘İç hemoroit’ denilir bunların üzeri ise mukoza ile örtülüdür.

Hemoroid Nedir

Basur memelerinin ortaya çıkmasında birçok sebepler bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklar genellikle günün çoğunu oturarak masa başında geçiren kişilerde veya uzun süre ayakta duran kişilerde meydana gelebilmektedir. Çünkü yapılan tetkik araştırmalarda, yatar pozisyondaki kişilerin hemoroidal toplardamar için basıncı düşük olmakta veya ayakta durma pozisyonunda ise bu basıncın artış gösterdiği gözlemlenmiş bulunmaktadır. Bunun yanında çocuklarda çok nadir olarak görülmesine karşın, oturma ve ayakta durma süresi uzun olan erişkinlerde basur çok daha fazla şekilde oluşum göstermektedir.

Basur Nedir

Ayrıca fazla kilolu olmak, çok yemek yiyen kişilerde, posası ve lif oranı az olan yiyeceklerin tüketilmesi, sürekli kabızlık hali bulunan kişilerde, aşıra hayvansal gıda tüketen kişilerde, gebelik dönemindeki kadınlarda da hemoroit oluşumu daha fazla görülebilmektedir. Gebelik sürecinde karın alt kısmının toplardamarlarındaki kan dolaşımının karın içi basıncın artış göstermesi sebebiyle basur oluşumu meydana gelmektedir. Hamilelik sürecinde oluşan basurlar genellikle geçici olmaktadır. Hamileliğin sona ermesiyle basur memeleri de ortadan kalkarak rahatsızlık çeken hamile bayanlarda rahatlama görülmektedir.

Hemoroid Tedavisi

Toplardamar duvarındaki zayıflık ve hemoroitin meydana geliş sebebi kişiden kişiye oldukça farklılık göstermektedir. Basur memeleri genellikle önemli şikayetlere sebep olmamakla birlikte kişilerde sıkıntılı ve zahmetli bir süreç oluştururlar. Büyümüş hemoroitler iltihaplandığı takdirde dışkılama esnasında çok ağrı yapar ve kişiye oldukça rahatsızlık teşkil ederler. Bu sırada bazı kişilerde kanamada oluşabilmektedir. İlerlemiş basur rahatsızlığında ise oturma esnasında yanma, kaşınma ve gerginlik hissi de oluşabilmekte ve hasta oldukça ağrı ve sıkıntı ile karşı karşıya bulunmaktadır.

Hemoroid Bitkisel Tedavisi

Makatta çok ağrılı yarıklar oluşabilir bazen de bir hemoroit keseciğinin patlaması ile müzmin bir kanamanın oluşması da gözlemlenebilir. Hemoroitlerin sebep olduğu kanamalarda kan kırmızı renkte ve dışkıyla karışmış bir haldedir. Uzun süren hemoroit kanaları hastalarda kansızlığa ve yorgunluğa sebep olabilmektedir. Bazen de büyük iç hemoroitler dışarı sarkar ve boyun kısmından sıkışabilirler bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Ameliyata kadar hemoroit keseciğinin içine itmek gerekir bu iş merhemli bir bezle ve çok dikkat edilerek yapılması gereklidir ve işlem sırasında hasta oldukça sıkıntı ve ağrı hissetmektedir. Hemoroit sıkıntısını yaşayanların ve bundan kurtulmak isteyen kişilerin doktor kontrolünden muhakkak geçmesi ve yedikleri besin maddelerine ve gıdalarına dikkat etmeleri gereklidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir