Hemofili Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

NESİLDEN NESİL’E GEÇEN HEMOFİLİ HASTALIĞI

    Hemofili, genel anlamıyla nesilden nesile geçebilen ve özellikle de erkeklerde görülen bir tür kanamalı hastalıktır. Bu hastalığın nedeninden çok nesilden nesile oldukça geçişi dikkat çekmektedir. Kanda pıhtılaşmayı sağlayan faktörlerden birinin bulunmaması vücutta meydana gelen kanamaların durmaması ile Hemofili hastalığı oluşmaktadır.

HEMOFİLİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

    Hemofili, üç farklı kısımda incelenmektedir. Bunlardan ilki, Şiddetli Kanamalardır. Kafa içi, boyun ve boğaz çevresi kanamaların şiddetli kanamalar olarak bilinir. Bu tür kanamalarda erken müdahale oldukça önemlidir, geciken bir müdahale hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir. Kafa Travmaları, tehlike sıralamasında ilk sıralamayı almaktadır, çünkü kafa sonrası beyin kanamasına çevrilebilme ihtimali yüksektir. Teşhis için kanın gözle görülebilmesi önemlidir bu mümkün değilse bile hastada baş dönmesi, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi belirtiler oluştuğu takdirde acil doktora başvurulmalıdır. Boyun çevresinde gerçekleşen kanamalar, hafif bir kanama gibi görülse de sonuçları oldukça büyük ve tehlikeli olabilmektedir. Nefes almada sıkıntı yaratabilirken bunun yanı sıra enfeksiyonlara da sebep olabilir. Belirtileri ise öksürük, nefes almada sıkıntı yaşama, yutma güçlüğü ve boğaz etrafında şişlik ve morluklardır. Herhangi bir travma ya da şiddetli bir öksürük karın içi travmaya sebep olabilmektedir. Kanlı öksürme, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler olduğunda doktora başvurulmalıdır.

       Orta Şiddetli Kanamalarda ise, eklem içi kanamalar, kas içi kanamalar, eziklikler ve morarmalar oluşur. Sıklıkla el ve ayak bileklerinden meydana gelen kanamalar eklem içi kanamalardır. Ani bir hareket yapıldığı anda ya da buna bağlı çok yüklenme olduğunda kanamalar başlar. Bunun belirtisi ise, eklemlerde şişme ve ısının artmasıdır. Büyük bir ağrıya sebep olarak hastayı uyarır. Herhangi bir travma ya da burkulma sonucu meydana gelen kanamalar ise, kas içi kanamalardır. Belirtisi de hareket zorluğu ve sıkıntılı bir ağrıdır. Ezik ve morarmalarda, çürük ve morluklar ilk aşamada basit ve küçük gibi görülse de bir anda yok olup yeniden çıkabilen ve kendini sürekli tekrarlayabilen bir durumdur. Hafif Şiddette Kanamalar ağız içi, burun ve hafif kesikler sonucu oluşabilen kanamalardır. Görülme sıklığı oldukça fazla olan Hemofili hastalığında kadınlar taşıyıcıdır. Hemofili teşhisi, hayatın her döneminde konabilmektedir. Yeni doğan bebekte de bu hastalık tespit edilebilir. Fakat hemofili hastalarında, kanamanın ne zaman görüleceği bilinmediğinden dolayı teşhis için doktora başvurma zamanın da gecikme olabilmektedir. Hemofili tedavisi oldukça uzun hatta hayat boyu sürebilmektedir bu sebeple hastayı ve ailesini ciddi ve uzun bir süreç bekler. Fiziki aktivite kasların esnek, eklemlerin güçlü kalmasına ve sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olacağından, Hemofilisi olan çocuklar ve yetişkinler düzenli fizik aktivite yapmalıdırlar. Hemofili hastalarındaki kanama miktarı normal bir insanla aynı fakat kanama çok uzun sürelidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir