Hemen fark edilmiyor ama…

Kula Devlet Hastanesi Diş Hekimi Feza Dinçer, çocukların diş sağlığı konusunda ailelere büyük iş düştüğünü belirterek, uyarılarda bulundu.

Çocuklardaki süt dişlerinin sadece geçici dişlerden ibaret olmadığını vurgulayan Diş Hekimi Dinçer, bu dişlerin kapladıkları alanı, kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için koruduğunu ve onlara rehberlik yaptığını söyledi. Dinçer, şu uyarılarda bulundu: “Çocuklarda diş çürükleri hemen fark edilemez, ancak ağrılar başlayınca anlaşılır. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu ve çirkin bir görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk, romatizma ve kalp hastalıklarına kadar bir sürü hastalığa neden olabilir.”

Ailelere büyük iş düştüğünü, çocuklarının 6-8 aydan itibaren sabah kahvaltısından sonra en azından çiğneme yüzeylerini temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak temizlemelerini, diş fırçası kullanımına ise arka dişlerin tamamı çıktıktan sonra, yani ortalama 2.5-3 yaşında başlamalarının uygun olduğunu ifade eden Dinçer, “Sabah kahvaltısı ve gece yatmadan önce çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak, ileride yakalanabilecek kötü hastalıklara karşı korunmalarında etkili rol oynar” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir