SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Hazır Gıda Hazırlayana da Zararlı!

Hazır Gıda Hazırlayana da Zararlı!

Son yıllarda sıklıkla hazır gıdalar tüketiliyor. Bu tüketim bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Son yapılan araştırmalara göre hazır gıdalar sadece tüketenlere değil, hazır gıdaları hazırlayanlara yani üretenlere de zararlı.

Türk Toraks Derneği Çevresel ve Mesleki Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Profesör Doktor Emel Kurt son yazısında bu gıdaları hazırlayanların ne tür risklerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor..

Doğal ortamlardan uzaklaşıp metropol hayatına alışmanın beslenmemizde de değişiklere neden olduğunu belirten Kurt, hazır, paketlenmiş gıdaların hayatımızda olması gerektiğinden fazla yer kapladığını ve bazı sorunları beraber getirdiğini belirtti.

Hazır gıdaların, sadece tüketiciye değil bu gıdaları hazırlayan insanlara da sağlık açısından zarar verdiğini belirten Emel hanım, “Gıdayı üretip işleten kişiler ve hayvan, bitki ve bu tarz bitkileri işlemek için kullanılan maddelere maruz kalan kişiler solunup problemleri yaşayabilir.”

Solunum problemlerinin bazılarının da bu maddelerin neden olduğu alerjik enfeksiyonlar nedeniyle olabileceğini belirten Prof. Dr. boğaz, burun ve akciğer sorunlarının da doğabileceğini belirtti. Bazı tat ve koruyucu madde kullanımlarının kalıcı akciğer problemlerine neden olabileceğinin altını çizen doktor hanım bu işleri yapan insanlarda en çok rastlanan hastalık astımdır dedi.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir