Hastaneyi şaşkına çeviren olay!

İzmir’de çeşitli şikayetlerle hastaneye başvuran Cemile Meryol’un karnından, 25 kilogram ağırlığında kist çıkarıldı.

İzmirli 58 yaşındaki ev kadını Cemile Meryol, karın şişliğine eşlik eden hazımsızlık ve nefes alma güçlüğü şikayetiyle İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Muayenesinde, karın boşluğunda hangi organa bağlı olduğu tespit edilemeyen bir kitle olduğu belirlenen Meryol, genel sağlık durumundaki bozulmaların artması üzerine ameliyata alındı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Klinik Şefi Opr. Dr. Ferit Soylu ve Başhekim Yardımcısı Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Bayındır başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen operasyonda, Meryol’un karın boşluğundan 25 kilogram ağırlığında ve 45 santimetre çapında miyom çıkarıldı.


Soylu, yaptığı açıklamada, Meryol’un genel durumu iyi olmadığı için, Genel Cerrahi Kliniği ile ortak takip etmek üzere Kadın Doğum Kliniği’ne yatırarak, ortak ameliyat yaptıklarını anlattı. Hastanın karnını açtıklarında kitle nedeniyle organlarını göremediklerini vurgulayan Soylu, ”Kitleyi incelediğimizde, dalak altına kadar ilerlemiş, karın zarına yapışık, rahim tepesinden kaynaklanan içi sıvı dolu bir myom olduğunu gördük” dedi.

Karın içinden çıkarılamayacak büyüklükteki kistin içindeki sıvının bir kısmını boşalttıklarını ifade eden Opr. Dr. Soylu, şöyle konuştu:”Kitleden 9 litre kadar sıvı boşalttık. Boşalttıktan sonra kitlenin kalan çapı, 45 santimetre civarındaydı. Kisti dalaktan ayırıp batın dışına aldık, rahim ve yumurtalıklar dahil tüm kitleyi çıkardık.

25 kilogram civarında bir kitle. 30 bin ameliyat yaptığım 42 yıllık meslek yaşamımda çok büyük kistlerle karşılaştım ama 25 kilogramın üzerinde böylesi bir kitleyi ilk kez çıkardım. Cerrahiden gelen arkadaşlarımız ve asistanlarımız operasyon sırasında kisti görebilmek için yarıştılar. Çok şaşırdık tabii ki. Emekliliğime çok kısa bir süre kaldı. Finalini bu şekilde yapmış olduk. Yaptığım 20-30 bin ameliyat vardır ama bunu unutmam mümkün değil.

Opr. Dr. Soylu, Meryol’dan çıkarılan kistin iyi huylu olduğunun belirlendiğini, iç organlarında hasar bulunmayan hastanın önümüzdeki günlerde taburcu olacağını sözlerine ekledi.Hastane Başhekim Yardımcısı ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Bayındır ise zorlu bir operasyonu başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.Ameliyata, karında küçük bir kesi açarak başladıklarını ancak kistin boyutunu gördükçe kesiyi genişletmek zorunda kaldıklarına dikkati çeken Opr. Dr. Bayındır, şunları kaydetti:”Ben de 29 yıllık hekimlik hayatımda bu kadar büyük kist ile ilk kez karşılaştım. Riskli bir ameliyattı. Kitle tamamen çıkarılınca ameliyathanede mutluluk dalgası oluştu. Duyan herkes görmek istedi. Teknoloji sağ olsun, cep telefonları ile fotoğraflar çekildi.”Cemile Meryol da ameliyatın ardından ”üzerinden büyük bir yük kalktığını” belirterek, ”Kendimi çok iyi hissediyorum, ameliyat olmuş gibi değilim. Doktorum kitleyi gösterince şaşkınlığa uğradım. Doktorlar da hem korktu hem mutlu oldu. Herkesten Allah razı olsun” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir