SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Hangi Saatlerde Denize Girilmeli

Hangi Saatlerde Denize Girilmeli

Yaz aylarıyla beraber ülkemizin iç kesimlerinde yaşayanlar tatile çıkmakta, güneşin, denizin ve kumsalın tadını çıkarmayı hayal etmektedir. Kıyı kentlerinde ve tatil yörelerinde bulunan halkımız da havaların ısınmasıyla birlikte kendilerini serin sulara bırakmak istemektedir. Ancak yazıın sıcak günlerinde denizin ve güneşin keyfini çıkarmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken önemli hususlar vardır.

İşte bunaltan sıcaklarda denize girmek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler:

Ülkemizde yaz aylarında sıcaklıklarla beraber, termometrelerin gölgede 40 dereceyi gösterdiği görülmektedir. Özellikle güneşin en tepede olduğu ve yeryüzüne en dik açıyla değdiği saatlerde denize girmek oldukça tehlikelidir.

Cildimizin belli bir oranda D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç ise genellikle yaz aylarında büyük oranda güneş ışınlarıyla karşılanmaktadır. Ancak tenizimin kızgın güneş altında saatlerce kalması, güneşin  zararlı ultraviyole ışınlarından olumsuz etkilenmesi söz konusudur.

hangi-saatlerde-denize-girilmeli2Bu sıcak yaz günlerinde 11-17 saatleri arası, güneşin en tepede kaldığı ve kavurucu bir sıcaklık oluşturduğu zaman dilimleridir. Bu saatlerde güneşin yakıcı etkilerine direkt olarak maruz kalan insan vücudu, birçok rahatsızlığa da dav.

Öğle satlerinde deniz sefası yaparak güneşlenmek isteyenlerin güneşin yaydığı aşırı sıcaklıklar sebebiyle vücutlarında; tahriş, deri soyulması, büzülme, kararma, acılı kaşıntı, yanma ve bu yanmayla birlikte gelen acılı deri soyulması rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalmaları mümkündür.

Yaz günlerinde öğleye doğru aniden yükselen hava sıcaklıklarının sebep olduğu en büyük rahatsızlıkların başında güneş çarpması gelmektedir. Güneş çarpmasının en büyük sebebi de hiçbir koruyucu olmaksızın baş ve vücudun açık olarak güneş altında kalmasıdır. Güneş çarpması sonucunda ise; baş ağrısı, yorgunluk hissi, halsizlik, iştahsızlık, hatta nezel rahatsızlıkları baş gösterebilir.

Yaz günlerinde 11-17 saatleri dışında denize girilmeli, bu saaatlerde dahi mutlaka vucuda güneş yağı veya kremi sürülmeli ve başımıza mutlaka şapka takmalıyız. Çünkü güneşin zararlı ışınlarından en fazla etkilenen bölge baş bölgemizdir. Özellikle sırt üstü güneşlenirken de güneş gözlüğü takılmalıdır. Bu önlem gözlerimizi güneşe karşı sürekli kısmaktan ve şakaklarımızın zamanla kırışmasından bizleri koruyacaktır.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Tarih: 21 Haziran 2013 ~
  • Yazar: admin ~
  • Etiketler: