Hangi çocuk daha zeki?

Gazlı meşrubatların yerine, süt ve süt ürünlerini tüketen çocukların daha sağlıklı gelişim göstereceği bildirildi.

Özel bir okulun minik öğrencileri, sütün faydalarını öğrendi. Okul, sütün faydalarını öğrencilerine kavratmak amacı ile ‘Süt İçelim Hayata Gülümseyerek Bakalım’ konulu seminer düzenledi. Okulun konferans salonunda gerçekleşen seminere 2’nci sınıf öğrencileri katıldı.

Seminere, konuşmacı olarak katılan Gıda Mühendisi Sibel Gesoğlu, öğrencilere sütün faydaları hakkında bilgi verdi.

Gesoğlu, öğrencilere sütün hayatımızdaki önemi, büyüme çağındaki çocuklara faydaları ve ileriki yaşlarda kemiklerde meydana gelecek olan hastalıklara karşı ne kadar önemli olduğunu anlattı. Öğrencilerin sağlıklı, güçlü ve zeki olabilmeleri için günde en az iki bardak süt içmeleri gerektiğini vurgulayan Gesoğlu, gazlı meşrubatların yerine, süt ve süt ürünlerini tüketen çocukların daha sağlıklı gelişim göstereceğini ifade etti.

Sütün, çocukların zihinsel gelişimine büyük katkı sağladığına vurgu yapan Gıda Mühendisi Sibel Gesoğlu, “Çocukların sağlıklı beslenmeleri adına Milli Eğitim Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın koordinasyonunda ‘Okul Sütü Akıl Küpü’ projesi başlatılmıştır. Süt, çocukların sağlıklı büyümelerinde, beslenmelerinde çok önemli bir besin kaynağıdır. Sütte, kalsiyumun yanı sıra sağlık için gerekli A, D, B2, B6, B12 vitaminleri ile potasyum, fosfor ve proteinler bulunuyor. Yapılan araştırmalar, günde en az bir bardak sütün çocukların soyut düşünce, problem çözme, bellek, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel yetenekler açısından, süt içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor. Sağlıklı nesiller için çocukların protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral elementlerini yeterli miktarda süt ile alması sağlanmalıdır. Böylelikle daha sağlıklı nesiller büyüyecektir.” diye konuştu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir