Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

HAMİLELİKTE BEBEĞİN GELİŞİMİ

        Bebeğiniz henüz dünyaya gelmeden önce hamileliğiniz süresini verimli geçirerek bebeğinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Hamilelik dönemi, bebeğin gelişimi ve sağlığı için önemli olduğu kadar zekâ gelişimi içinde oldukça önemlidir. Hamileliğin ilk adımı ve en doğru yolu ise önceden tasarlamaktır.

         Bebeğin gelişimi açısından istenmeyen hamilelik sonucu doğan çocuklar bunu mutlaka anlıyorlar ve hayat boyu birtakım güven sıkıntısı yaşıyorlar. Böyle bir durum yaşamamak adına anne ve baba adayı olarak en baştan bebeği istediğinize emin olmalısınız. Hamilelik sırasında anne ve baba adayı arasında sürekli gerginlik yaşanması da bebeği etkiliyor.

BEBEĞİN GELİŞİMİNE KATKIDA BULUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

       Hamilelik döneminde bebeğinizin ruhsal ve zihinsel gelişimi açısından iyi bir başlangıç yapmak için bebeğinizi önceden kabullenmelisiniz. İlk aydan itibaren bebeğinizi kabul etmeli, anneliğe hazırlanmalısınız. Bebeğinizin yok, sanılacak bir canlı olmadığını bilincinde olmalısınız. . Onu fark etmeli, eşinizle birlikte onun çocuğunuz olduğunu kabul etmelisiniz. 2. aydan sonra karnınızdaki çocukla iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Onu okşayabilir ve ona dokunabilirsiniz. 4. ayla birlikte bebeğinizin ne istediğinin farkına varmalısınız. Onunla konuşmalı ve ona bir birey gibi davranmalısınız. Bebeği anne karnında eğitmenin yollarından biride müzik dinletmektir. Bebeğin doğumdan önceki beden ve ruh gelişimi anne karnında başladığı için bu aşamalarda anneye büyük görev düşmektedir. Anne bu safhalarda ruh sağlığına daha çok özen göstermelidir. Bebeğin algılarının henüz doğmadan önce başladığı unutmamalı ve bunun için de kendisini iyi hisseden bir annenin karnındaki bebekte mutlu olacaktır. Çok fazla kilo almamaya çalışmalı, hamilelik döneminde dengeli ve sağlıklı beslenmemin bebeğin zekâ gelişimi açısından önemi unutulmamalıdır. Bebeğin işitme, dokunma, koku alma duyuları, hafızası ve zekâsının anne karnında geliştirildiğinden dolayı bebeğinizin gelişimi için, düzenli egzersiz yaparak vücuttaki oksijen akışını hızlandırmalısınız. Yorgunluk, yoğunlaşma güçlüğü çekmek, saç dökülmesi ve üşüme gibi şikâyetler ile karşılaşıldığında troid bezi kontrolü yaptırılmalıdır.

         Bebeğin gelişimi açısından hamilelik sürecinde diş rahatsızlığı geçiren anneler prematüre veya düşük kilolu bebek dünyaya getirmek riski taşıdığı için diş kontrollerini yaptırmalılardır. Hamilelik sürecinde olduğu kadar doğumdan sonrada depresyondan uzak durmalısınız. Bebeğinizin doğumundan sonra ise, bebeğin gelişimi için anne ve babalara çok büyük görevler düşmekte ve görevlerin en başında da bebekleri ile sık sık vakit geçirmeleri gelmektedir. Bebeğin odasını hazırlarken, oyuncak seçerken, parlak ve dikkat çekici renkleri tercih etmelisiniz. Bu renkler bebeklerin daha çok ilgisini çekecektir. Bebeğinize sürekli olarak onu sevdiğinizi söyleyin, bunun ne anlama geldiğini yakında öğrenecektir ve size karşılık vermesi de çok uzun sürmeyecektir. Bebeğinizle sık sık konuşun. Konuşurken gözlerine bakın. Bebeklere öğrenme deneyimi kazandırmak için onunla birlikte oyunlar oynamalısınız fakat bunu yaparken de bebeği oyuncaklara boğmamalı, belirli zamanlarda oyuncakları teker teker tanıtmalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir