Hamilelikte bacak krampları için ne yapılmalı

Anne adaylarını gebelik döneminde envaiçeşit sorunlar beklemekte ve her bir sorunda anne adaylarının bir hayli zorlanmasına sebep olur. Bu sorunlar arasında en sık rastlananlardan bir tanesi de bacak krampları olduğu için sizlere hamilelikte bacak krampları için ne yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Böylece bacak krampı ile karşı karşıya kaldığınız zaman ne yapmanız gerektiğini bilecek ve kısa zamanda krampın daha fazla artmasını engelleyerek, kendinizi rahatlatacaksınız.

Gebeliğin 24. haftasından itibaren bacak krampı sık sık yaşanan bir sorundur. Ekseri geceleri ortaya çıkan ve şiddeti ile anne adalarını uykusundan eden bu sorunun nedeni kesin olarak bilinmese de, magnezyum, fosfor ve kalsiyum eksikliğinden olduğu şüphe edilmektedir. Hamilelikte oluşan bacak kramplarının tam olarak nedeni bilinmese de, ne yapılacağı çok iyi bilinmektedir.

Hamilelikte bacak kramplarını geçirmek için işte yapmanız gerekenler…

Öncelikle ani giren kramplar karşısında sakin davranmakta fayda var. Panik olmanız krampın daha da artmasına sebep olacak şeyler yapmanıza sebep olur. Ardından sırt üstü uzanın, bacağınızı iyice gerdirin ve yukarı doğru kaldırmaya gayret edin. Kramp girmesi durumunda kalça kaslarınızı harekete geçirecek bir egzersiz uygulamanızda çok yararlı olacaktır.

Kendinizi çok fazla zorlamadan sakin sakin bacak ve baldır kaslarınızı esnetmeye ve gevşetmeye çalışın. Kamp giren bölgeye elinizde nazikçe masaj yapabilir ve sıcak bir havlu koyarak parmaklarınızı yukarı doğru gerdirebilirsiniz.

Bu hareketler ilk başta canınızı yakabilir ancak zamanla acı yok olacak ve rahatlama hissedeceksiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir