Hamilelik ne zaman anlaşılır

Kadın ve erkek cinsel birleşimi esnasında bir korunma söz konusu değil ise, erkek spermi kadın rahimden yumurtalıklara doğru ilerler ve orada bir döllenme gerçekleşmesini sağlayarak gebeliği oluşturur. Korunma gibi kısırlık ya da gebeliği engelleyecek herhangi bir sağlık sorunununda olmaması gerekir.

 

Hemen hemen hepimizin bildiği gibi hamilelik belirtileri arasında en bilindik olan şey, adetin gecikmesidir. Adetin gecikmesi ile hamilelikten şüphe edilir, ancak başka sebeplerde adetin gecikmesine sebep olabileceği için, hemen umutlanmamak gerekir.

 

Hamilelik ne zaman belli olur?

 

Adet gecikmesi yaşadıysanız bir an önce hamile olup olmadığınızdan emin olmanızda fayda var. Bunun için eczanede satılan gebelik testlerini kullanabilir ya da size en yakın sağlık kuruluşuna giderek kan testi yaptırabilirsiniz. Ancak şu var ki, eczaneden aldığınız testler her zaman doğru sonucu vermemektedir. Bu nedenle gebeliğin anlaşılmasını kesin olarak sağlayacak testlerden yaptırmanız en garantisidir.

Gebeliğin anlaşılması için tıbbın kullanmış olduğu bir takım testler bulunur. Bu testler gebelik hakkında %100 sonuç veren testlerdir. Gebeliğin en erken dönemde fark edilmesini sağlayan bu testler; Kanda beta HCG hormonu ölçümü, idrar testi ve jinekolojik muayenedir.

Kanda beta HCG hormonu ölçümü testi, beklenen adetten 5 gün önce yapılarak gebeliğin anlaşılmasını sağlar. İdrar testi ise adet gecikmesinden bir hafta sonra yapılarak hamilelik hakkında kesin bilgi verir. kısacası ilişki sonrası 5-10 gün içinde gebelik anlaşılmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir