Hamilelik Diyabeti Tedavisi

HAMİLELİKTE DİYABET

   Anne kadar bebek için de tehlikeli bir durum, hamilelikte diyabet. Anne adaylarının hamilelik süresi boyunca karşılaşabilecekleri önemli rahatsızlıklardan biridir diyabet. Hamilelik sırasında diyabet, aşırı kilolu anne adaylarında, ailesinde diyabet hastası olanlarda sıklıkla görülmektedir. Gebelik diyabeti tanısı ilk kez hamilelikte konan bir diyabettir. Hamilelikte diyabet, yani şeker hastalığı hem anne hem de bebek açısından oldukça tehlikelidir. Hamilelikte dikkatle takip edilmesi gereken diyabet, anne adaylarında hamileliğin ilerleyen dönemlerinde tansiyon yüksekliğine sebep olurken yeni doğan bebek de ise anne karnında iken karşılaştığı yüksek kan şekeri nedeni ile kilolu doğma, doğumdan sonra kan şekerinde düşüklük, sarılık, 20 li yaşlarda diyabet, hipertansiyon ve obezite gibi sorunlara neden olabilmektedir.

HAMİLELİKTE DİYABET BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

    Gebelik diyabeti gelişiminde önemli olan noktalar, anne adayının gebelik öncesi kilosu, birinci derece yakınlarında diyabet bulunması, önceki gebeliklerinde diyabet tanısı konması veya 4 kilonun üzerinde bebek doğurmuş olmalarıdır. Tüp bebek uygulamaları da gebelik diyabeti riskini arttıran bir etkendir. Bu risk faktörleri arasında obezite ilk sırayı almaktadır. Hamilelikte diyabet, hamilelikte ortaya çıkan ve gebelikten önce diyabetik olan kişilerin hamileliği olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Anne karnında büyümekte olan bebek besinlerini plasenta kanalıyla anneden aldığından dolayı annenin kanında yükselen şeker miktarı, plasenta aracılığı ile bebeğe de yansır. Bebek, annesinden aldığı fazla şekere, insülini artırarak cevap verir ve insülin ise bebeğin hızla büyüyüp, iri bebek olmasına sebep olur. Doğum ağırlığı 4 kilonun üzerindeki iri bebekler, ciddi sağlık riskleri taşımaktadır.

    Gebelik sırasında ortaya çıkan diyabette ise, gestasyonel diyabet adı verilmektedir. Hamilelerin aşırı yemek yemesi ve ani kilo alması sonunda, insülin hormonunun yetersiz kalması ile ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla bebeğin doğumuyla birlikte kaybolan gestasyonel diyabet, hamileliğin 24. ve 28. haftaları arasında yapılan şeker tarama veya şeker yükleme testleri ile anlaşılabilmektedir. Gestasyonel diyabetin belirtileri arasında, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, sinirlilik hali, halsizlik, bitkinlik, yorgunluk ve doymama hissi bulunmaktadır. Diyabetli bir hamilelikte kan şekeri kontrol altına alınmazsa, ilk 12 hafta içinde bebeğin düşmesi yaşanabileceği gibi bu durum, annenin hayatını da riske atabilir. İnsülin salgısına bağlı olarak, bebek yeterince beslenmediği için düşük tartılı veya anne karnındaki aşırı insülin salgısı nedeniyle, bebek iri olarak doğabilir. Kontrol altına alınmayan diyabetik annelerin bebeklerinde, diğer bebeklere göre çok daha fazla anormalliklere rastlanır. Başta kalp, böbrek ve sinir sistemi olmak üzere, bebeğin bütün organlarında ciddi problemler yaşanabilir. Gebelik diyabeti teşhisi konan anne adaylarının diyet, egzersiz ve eğer gerekir ise ilaç tedavisi ile takip ve tedavi edilmesi gerekir. Uygun takip ve tedavi ile anne adayı ve bebek sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilir ve bebeğin geleceği birçok riskten korunmuş olur.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir