Hafta hafta bebek gelişimi

İlk annelik duygusu gebelik ile başlar, gebelik biraz zorlu  bir süreç olmasına rağmen yinede en güzel duygular gebelik de saklıdır, fakat asıl mutluluk bebeği kucağınıza almanız ile başlar. Lakin o döneme kadar önemli süreçler atlatılacaktır. Annenin uğradığı her değişimde bebeğin parmağı vardır 🙂 Hiç duydunuzmu ya da hiç okudunuzmu bebeğinizin bir çok organının gelişimi için siz anne adaylarının hücreleri kendiliğinde intihar edip bebeğe can veriyorlar. Ne kadar garip değilmi. Yüce  Rab neler yapıyor. Sizlere çok daha fazla lafımı uzatmadan bebeklerin hafta hafta gelişimini, sizleri bilgilendirmek adına sizlerin bakışına sunuyoruz, ve de her anne adayına sağlıklı vede hayırlı evlatlar diliyoruz…

Hamilelikte ay bebek gelişimi yazılarımıza devam ediyoruz.Altıncı aya girildiğinde yani yirmi dördüncü haftada, artık annenin gebe olduğu dışardan anlaşılabilir.

Bu dönemde anne adayı kendisini daha iyi ve zinde hisseder. Bu ayda kilo artışı hızlanır, fakat haftada yarım kilodan fazla almamayada dikkat etmelidir.

6. ayda bebeğin boyu 33 cm, ağırlığı ise 570 gramdır. Bebeğin her türlü besin ve oksijen gereksinimlerini plasenta karşılar. Plasentayı bebeğe üç kan damarından oluşan bir hortum bağlar. Bebek plasentanın içinde ılık bir su içindedir. Bebek bu suyu yutar ve yine bu suyun içine çişini de yapar. Bu sıvı, bebeği dışarıdan gelecek darbelere, hastalıklara karşı korur ve ısısını düzenler. Sıvı, her yirmi dört saatte bir değişir.

Bu dönemde bebeğin gözleri henüz kapalıdır, fakat sesleri duyabilir, gürültülü seslerde uyanabilir, ani hareketler yapabilir. Bebek anne karnında öksürüp, hıçkıra-bilir.

Bebeğin altıncı ayda, kol ve bacak kasları iyice gelişir. Bunları da sık sık hareket ettirir. Fakat vücudunda yağ tabakaları henüz oluşmadığından zayıf görüntüsü vardır. Deri altında ter bezleri oluşmuştur. Bebeğin uykusu ise düzensizdir.

Anneye gelince, bu aylarda sıcaktan fazla etkilenebilir ve çok terleyebilir. Bu nedenle bol bol sıvı gıdalar alması gerekir. Ancak doğal olmayan meşrubatlardan sakınmalıdır. Bol ve rahat giysiler giymeli, gebelik süresince memeler büyüyeceği için altları geniş bantlı, enli askılı, arkadan ayarlanabilir pamuklu sutyenler kullanmalıdır. Ayakları yükseğe uzatarak dinlenmek; düzenli hafif jimnastik hareketleri yapmak, gevşeme ve soluk alıp verme egzersizlerini tekrarlamak faydalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir