SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz gut; eklemlerde şiddetli ağrıya neden olan bir tür romatizma hastalığıdır. Özellikle ayak bölgelerinde etkili olan gut yaş veya cinsiyet fark etmiyor ve herkeste görülebiliyor. Genelde erkeklerde görülmekle beraber Menopoza giren kadınların hedef listesinin ikinci sırasında bulunuyor.

Gut ilk başlarda yavaşça ve fark ettirmeden ileliyor. Daha sonra gecenin bir yarısı sizi uyandıracak kadar ağrıma yapıyor. Özellikle ayağımızın baş parmağı guttan etkileniyor.  Sonra diger parmaklara yöneliyor ve eklemleri şişirip kızartıyor veya hassaslaştırıyor.

Gut hastalığının nedenleri ne?

Vücudumuz çalışır durumdayken bi sürü boş madde üretir. Bu fazla olan maddeler vücuttan atılmazsa da gelişir. Ayrıntıya girersek gut kan, organ ve dokularda ürik asit miktarının çoğalması yüzünden oluyor.  Bir önceki yazımızda söylemiştik. Vücudumuz bir sürü gereksiz madde üretiyor. Ve biz bunları dışarıya atmak zorundayız. Fakat bu fazlalıkları ürik asite dönüştürüp dışkı ve idrar yoluya dışarıya atıyoruz. Bazı durumlarda bu söylediklerimiz mümkün olmuyor ve hastalığa yakalanıyoruz.

Gut Hastalığının Belirtilerine gelirsek geceleri olduğunu söyledik birde diğerlerine bakacak olursak :

Yoğun ekrem ağrısı, Kalıcı rahatsızlık hissi, İltihaplanma ve kızarıklık,Yaşam tarzı ve genel sağlık durumu gibi sıralayabiliriz.

 

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir