Güneş Yanığı

Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde pek çok kişinin karşılaşacagı bir sorundur güneş yanığı. Her yaz tatilinde bu sorunu yaşamamıza rağmen mutlaka bilinçsiz hareket ederek sorunun devam etmesine sebep oluruz.Güneş yanığı isminden anlaşılabileceği gibi çok fazla güneş altında kaldığımız durumlarda ortaya çıkar. Bunun sebebi uzun süre UV. Işınlarına maruz kalmamızdır. Eğer cildimiz hassas ise çok yakıcı olmayan güneşte bile güneş yanığı olabilir.

Unutulmaması gereken bir şey vardır ki buda güneşin zararlı ışınlarının bulut, sis vs gibi etmenler tarafından engellenememesidir.Havanın serin olması güneş yanığını azaltmaz. Bilindiği gibi kışında uzun süre karda durmak güneş yanığına sebebiyet verebilmektedir. Bu güneş ışınlarının kardan doğru cildimize yansımasından kaynaklanır.

Güneş Yanığı Tedavisi

Güneş yanığında cilt kızarır, şiddetli ise şişmeler meydana gelir, kılcal damarlarda da şişme görülür.Koyu renkli ciltler ultraviyole ışınlarına karsı daha dirençlidir. Bu nedenle beyaz tenlilerde daha çok güneş yanığı sorunu yaşanır. Çünkü koyu renk ciltte fazlaca bulunan melanin pigmen güneş ısınlarını emer.Kızıl tenliler, beyaz ve sarı tenliler ve en çok da acık renk göze sahip insanların bronzlaşmadan önce mutlaka güneş yanığına maruz kaldıkları, kızarma sonrasında bronzluk yasadıkları belirtilmiştir.

Bunun yanı sıra koyu renk tenli olanlar ve özellikle koyu renk gözlere sahip olanların ise kızarma ve güneş yanığına sahip olmadan bronzlaşabildikleri ortadadır.Güneş yanığı hemen hissedilemez. Güneşlenme sonrasında her şey yolunda gibi görünürken birkaç saat sonrasında yanık belirtileri kendini hissettirmeye başlar.

Güneş Yanığı Kremi

Güneş yanığı belirtileri en basta ciltte aşırı kızarıklık ve acı hissi olmakla birlikte su toplama görülür. Bunun yanında ateş, mide bulantısı, bilinç bulanıklığı görülen diğer belirtilerdir. Fakat kızarıklık, acı hissi ve kabarcıklara oranla bu belirtiler daha ciddi boyutlarda görülür.Güneş yanıkları normal yanma durumları kadar ciddi bir konudur. Dereceleri de aynı normal yanmadaki gibi değerlendirilir. Ancak yapılan tek hata yanmanın yavaş gerçekleşmesi nedeni ile acil şekilde doktora gidilmemesidir.

Hatta çoğu güneş yanıklarında serinletici bilinçsiz uygulamalar yapılarak yanığın derecesinin artmasına sebep olunmaktadır.Güneş yanıkları tedavi sürecinden sonra yavaş düzelme gösterir. Acılar genellikle 2 gün içerisinde son bulur. Gecen günler süresinde de cildin rengi yerine oturur. Ancak sürekli olarak güneş yanığına maruz kalmak cilt kanserine sebebiyet verebilir.

Güneş Yanığı Tedavi

Güneş yanığı yaşayan kişi genellikle hidrokortison krem ile tedavi edilir. Su toplayan yerlerin kendiliğinden inmesi beklenir. Bu süreçte kesinlikle su kabarcıklarına müdahale edilmemelidir. Kabarcıkların inmesinin ardından döküntü oluşan deri temizlenmelidir. Deriyi kesinlikle soymayınız sadece dökülen kısımların temizlenmesi yeterlidir. Derinin soyulması güneş yanığında enfeksiyona sebep olabileceği gibi, tedavi sürecinde de süre kaybına sebep olur.Güneş yanığı tedavisinde kişinin gün içinde aspirin kullanması da kan dolaşımını hızlandıracağından faydalı olabilir. Yanık üzerine kesinlikle yoğurt, sirke, diş macunu gibi malzemeler kullanılmamalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. benim işim bütün gün dışarıda bu nedenle bütün gün güneşe maruz kalıyorum.Ellerim kollarım yüzüm ayaklarımın ayakıbının dışında kalan bölümleri bronzlaşmış durumda güneş koruyucu kremler kullanıyorum fakat giysilerimin dışında kalan bölümlerin bronzlaşmasından dolayı çok çirkin bir görüntü oldu çok açık tenliyim bu bronzlaşan bölgeleri nasıl beyazlaştıra bilirim.Lütfen yardımcı olun teşekkür ederimmmmm.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir