SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır

Güneş kremi nasıl kullanılmalı hususu çok önemli olup dikkatli ve bilinçli kullanmakta fayda var.

Sıcak yaz aylarının gelmesiyle birlikte herkes kendini serin sulara atmak isteyecektir. Ancak denizde serinlemek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan en önemli olanlardan biri de denize girerken güneş kremi kullanmaktır.

Güneş kremi sizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyacağı gibi, cildinizdeki kızarma kaşıntı, yanma ve bu yanmanın sebep olacağı acılı kaşıntı ve deri soyulmalarından da koruyacaktır.

İşte denize girerken güneş kreminin kullanılmasıyla ilgili dikkat etmeniz gerekenler:

Piyasada ucuz olarak satılan yani Pazar malı diyebileceğimiz ürünleri kesinlikle tercih etmeyiniz. Bu kremler cildinize faydadan çok zarar verebilir, hatta tamir edilmesi mümkün olmayan cilt rahatsızlıklarına sebep olabilir.

gunes-kremi-nasil-kullanilir (1)Söz konusu olan şey sizin dış görünüşünüz, bundan daha da önemlisi cildiniz ve sağlığınızdır. Bu sebeple ucuza kaçıp satın aldığınız ürünler, sağlığınızı bozarak geri dönüşü olmayan cilt problemlerine sebep olabilir. Eğer mümkünse bir cilt doktorunun tavsiyelerine göre güneş kremi kullanınız. Mümkün değilse eczanelerden satın alarak eczacılara danışınız.

Uzmanların tavsiyelerine göre denize ya da havuza girmeden en 30 dakika önce cildinize uygulayınız. Sürülen güneş kremi, deriye nufuz etmeli ve deri kremi emmeli ki güneşin zararlı etkilerinden sizi koruyabilsin.

Güneş kremini gelişigüzel kullanmak cildinize zarar verebilir. Bu sebeple özellikle kullanma talimatı, üzerinde yazan güneş kremlerini tercih ediniz. Bu talimatlardaki kremin miktarı, yoğunluğu süresi hakkındaki açıklamalardan herekertle kullanınız.

Güneş kremi alırken faktör ölçüsüne bakarak almanız faydalı olacaktır. 50 faktör ve üzerindeki güneş kremlerini tercih ediniz.

Güneş kremi kullanmadan önce cildinizin temiz olup olmadığını iyi kontrol ediniz. Mümkünse duş aldıktan sonra güneş kremini cildinize uygulayınız. Aksi takdirde kirli, tozlu, yağlı bir ciltle karışan güneş kremi bileşikleri, birtakım anti tepkimelere sebep olacağından cildinizde rahatsızlıklara yol açabilecektir.

Güneş kremlerini cildinize uygularken, kremin hafif masaj yoluyla deriye nüfuz etmesini sağlayınız. Kremin belli bir bölgede yoğunlaşmamasına veya yığılmamasına dikkat ediniz. Belirli miktarda sıktığınız güneş kreminin sürmek istediğiniz bölgenin tamamına eşit bir şekilde yayılmasını sağlayınız.

Önemli tavsiyelerden biri ise şudur: Güneş kremi de kullansanız kavurucu yaz günlerinde güneşin yüzeye en dik geldiği saatlerde denize girmek sağlığınız ve cildiniz açısından oldukça tehlikelidir. Özellikle 11-17 saatleri arasında denize girmemeye özen gösteriniz.

Güneş kremini cildinize uyguladıktan sonra güneş altında kalabileceğiniz maksimum süre 3-4 saattir. Çünkü güneş kremlerinin etkili olabilecekleri süre 4 saati geçmez. Bu 4 saatin sonunda krem etkisini kaybedeceğinden tekrar sürmeniz ya da güneşlenmeyi burakmanız gerekmektedir.

Güneş kremini cildinize uyguladıktan sonra vucudunuzu sabunla ya da temzileyici maddelerle yıkamanız kremin etkisini en aza indirecektir. Bu sebeple cilt temizliğinizi güneş kremini kullanmadan önce bitirmiş olmalısınız.

Güneş kremini vücudunuzun kapalı yani giyinik bölgelerine sürmenize gerek yoktur. Sadece açık bölgelere sürmeniz yeterlidir. Cildinizde güneşe ve dış uyarıcılara hassa bölgelere ise mutlaka sürülmesi tavsiye edilir. Özellikle yüz, boyun, ense ve kulak arkasına sürülmesi faydalı olacaktır.

Camlı veya kapalı havuzlarda suya giriyorsanız güneş kremi kullanmanıza gerek yoktur. Camlı bölümlerde güneşin bazı zaralı ışınları süzülmektedir. Cildinizin kararması veya bronzlaşması için sürmekte de bir mahsur yoktur.

Ve en önemlisi bütün bu tavsiyeleri göz önünde bulundurmakla birlikte, çocuğunuz için kullandığınız kremlere bir kez daha dikkat etmelisiniz. Çünkü çocukların ciltleri ve derileri yetişkinlere göre daha hassastır. Dış uyarıcılardan çok daha kısa sürede ve kolayca etkilenirler.

Sağlığınız için bu uyarıları dikkate alınız.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir