Güneş Çarpan Çocuklara Ne Yapıyır

Yaz aylarında okullarında tatil olmasını fırsat bilip, gününün bir çok bölümünü sokakta çeçiren çocukları bekleyen tehlikelerin başında güneş çarpması geliyor, ki günümüzdede güneş çarpması oldukça çoğalmış durumda. Uzman hekimler  sıcak çarpan çocukların hemen sıcak ortamdan uzaklaştırılmasını ve  ardından da bol sıvı verilmesini tavsiye ediyorlar. Bu nedenden ötürü güneşin vede sıcağın yan etkilerinden korunmak amacı ile özellikle öğle saatlerinde dışarı elinizden geldiğince çıkmamalısınız. Vede aşağıda verilmiş olan önemli hususları bilgilenmek adına mutlaka okumalısınız…

Çocuklarda halsizlik, fenalık hissi, baygınlık, vücutta sıcak artışı ve nabızda hızlanma ile kendisini gösteren sıcak çarpmasına karşı çocukların sıcak ortamdan uzaklaştırılması gerekiyor. Yaşanan sıvı kaybı giderilerek, vücudu ıslatılmış bezlerle serinletilmesi önemli. Bilinç kaybı olması halinde hemen bir doktora götürülmesi şart.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Öztürk, anne ve babaların yaz aylarında çocukların yaşına göre koruma tedbirleri uygulaması gerektiğini söyledi.

Güneş altında ve sıcak ortamlarda çocukların uzun süre tutulmamasının önemli olduğunu belirtti. Sıcağa maruz kalan çocuklarda aşını halsizlik ile başlayan fenalık, baygınlık, vücutta sıcak artışı, nabzın hızlanması gibi şikayetlerin arttığını belirtti. Bu durumdaki çocuğun sıcak ortamdan uzaklaştırılıp yaşanan sıvı kaybına karşın bol miktarda sıvı tüketmesini sağlamanın yararlı olacağını anlattı.

Ebeveynlerin kül tablası içerisinde bıraktığı ya da rastgele sokaklarda atılan sigara izmaritleri de çocuklar için tehlikeli olabiliyor.

Prof. Dr. Öztürk, çocukların bilmeden ağzına alarak çiğnedikleri sigara izmaritinin zehirlenmeye neden olduğuna dikkat çekti. Çocukların yanında kesinlikle sigara içilmemesi gerektiğini söyledi. İçilmişse dahi izmaritlerin çocuklardan uzak tutulmasının zorunluluk olduğunu anlattı.

 

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir