Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Hakkında

Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti bünyesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı adı altında , 2011 senesinde kurulan bir bakanlıktır. Gümrük bakanlığı daha öncelerde bulunan Gümrükten Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı ile birlikte mülga Sanayi ve Ticaret Bakanlığının ile dört temel müdürlüğün birleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Memur Alımı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın görevleri, gümrük politikasının hazırlanmasına yardımcı olmak ve uygulamak, gümrük hizmetlerinin yürütülmesini sağlamak en temel görevleridir. İç ticaret hizmetlerine ilişkin ana hedef ve politikaların belirlenmesine yardımcı olmak, gümrük tarifesini hazırlamak, geçici depolama yerlerinin açılması ve işletilmesine izin vermek, işletmek, işlettirmek, gerekli kuruluşlar ile iş birliği yapmak, kara ve demir yolları kapıları ile gümrük teşkilatı bulunan hava ve deniz limanlarında serbest bölgelerde Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Bölgesinde gümrük muhafaza görevlerini yerine getirmek, esnaf ve sanatkarlar ile kooperatifçiliğe ilişkin politikaları hedef ve ilkeleri ilgili kuruluşlarla iş birliği yaparak belirlemek, stratejiler geliştirmek ve değerlendirmek, ticarete  konu olan  ürünlerin güvenli, mevzuata  ve standartlara uygun olarak sağlamak ve  Mevzuatla bakanlığa verilen diğer görev ve hizmetleri yapmak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın görev ve sorumluluklarındandır.

Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Adresi

Bağlı olduğu birimlerden merkez teşkilatta yer alanlardan bazıları, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Basın ve Halkla İlişliler Genel Müdürlüğü, Eğitim Dairesi Başkanlığı, Müsteşarlık, Bakanlık Müşavirliği, Özel Kalem Müdürlüğü, Strateji Geliştirme Bakanlığı gibi daha birçok kurum bulunmaktadır. Ayrıca Taşra Teşkilatında Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlükleri ve de Yurtdışı Teşkilatında Yurtdışı Teşkilatı ve Daimi Temsilcilikler vardır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın  Düzenleyici ve Denetleyici Kuruluşu da Rekabet Kurumu Başkanlığıdır.

Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı İletişim

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu görevlerini ve sorumluluklarını gereken zamanda ve gereken hızda yapmaya devam etmektedir . Gereken tüm özveriyi gösterdiği sürece bir problem oluşmamakta ve de daha güvenli ve uygun bir yöntem oluşarak görevlerini son hızlarıyla devam ettirmekte ilerlerler.

 

Kurum Adı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Internet Sitesi
http://www.gumruk.gov.tr/
Telefon
+903123068000
Faks
 
E-Posta
[email protected]
Yazışma Adresi
Hükümet Meydanı Ulus / Ankara
06100 Altındağ ANKARA TÜRKİYE

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir