Gül hastalığının belirtileri nelerdir

Kızarıklık ve döküntülü bir şekilde husule gelen gül hastalığı özellikle yanaklar, burun ve burun çevresinde görülmekte, bazı durumlarda göz ve göz çevresinde de ağrılı olarak meydana gelmekte ve ekseri 25 ila 35 yaş arası kadınları esir almaktadır. Gül hastalığının bu yaş aralığında görülmesi nedeniyle yetişkin aknesi olarak da tanımlanmaktadır.

Yetişkin aknesi ya da namı diğer gül hastalığının nedenleri hakkında uzmanlar genetik yapının büyük etkisi olduğunu söylemekteler. Genetik yatkınlık gül hastalığının ortaya çıkmasında en büyük sebeptir. Ancak genetik yapının yanı sıra bir çeşit kene de gül hastalığının ortaya çıkmasına sebep olanlardandır. Ölü ve canlı deri sınırında yaşayan bu keneler, gözle görülmezler. Döküntülerin sebebi de kenelerin o bölgede tahrişe yol açmalarıdır.

Gül hastalığının belirtileri ise yüz bölgesinde, alında, yanak, burun ve göz çevrelerinde kaşıntı, kızarıklık, yanma hissi ve döküntülerdir. Kaşıntıların şiddeti bazen artabilir ve göz çevresinde de zaman zaman ağrılar hissedilir. Uzmanlar gül hastalığın belirtileri olan bu şikayetleri sıcak havanın, sıcak banyonun, baharatlı yiyeceklerin, alkolün ve güneşin şiddetlendireceğini söylüyorlar.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir