Gül Hastalığı Tedavisi

Gül Hastalığı  Nedir

Gül hastalığı genellikle aşırı kaygılı, stresli ve üzüntülü dönemlerde kendini göstermektedir. Gül hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Mantardan veya herhangi bir bakteriden kaynaklanmadığı ispatlanmıştır. Alerjik bir durumda değildir ve iç organlardaki herhangi bir sağlıksız duruma vücudun verdiği tepkiler arasında yer almamaktadır. Bir virüsün bu döküntüye neden olabileceği düşünülebilir. Diğer viral enfeksiyonlardaki gibi hastada halsizlik ve yorgunluk bulunabilir.

Fakat hastalığın virüs enfeksiyonu sonucunda oluştuğu ispatlanmamıştır. Diğer virüs enfeksiyonlarının aksine Pitriasis rozasea kişiden kişiye bulaşmaz.  İlk olarak küçük sivilcelere benzeyen yapılar deri üzerinde belirir. Ardından bu yapılar dökülmeye başlar. Sonra da cilt üzerinde kırmızı hareler oluşur.

Gül Hastalığı Belirtileri

Gül hastalığı sırasında giyeceğiniz kıyafetler rahat olmalıdır ve cildinizde sürtünme yapmamalıdır. Ayrıca kesinlikle ortaya çıkan bu oluşumları keseyle yoketmeye çalışmamalısınız. Her birey farklı uzunluktaki dönemlerde hastalığı atlatmaktadır. Kişiden kişiye değişse de ortalama olarak 20 ila 25 günde hastalık iyileşme gösterir. Cilt üzerindeki bu yapılar iyileştiğinde, ciltte herhangi bir iz kalmayacaktır. Buna rağmen bazen koyu tenli bireylerde kahve tonlarında lekelenmeler de gözlemlenmiştir.

Gül hastalığı geçirdiğiniz sırada kesinlikle sıcaktan uzak durmalısınız ve terlememeye özen göstermelisiniz. Bunun nedeni daha çok ıslaklığı önlemektir. Dolayısı ile cildinizin ıslak kalmaması da çok büyük önem arz etmektedir. Hastalıkla ilgili herhangi bir yaş farklılığı bulunmamaktadır. Yani insan hayatı boyunca herhangi bir dönemde bu rahatsızlığı geçirebilir. Buna rağmen veriler göstermiştir ki en çok 35 yaş altında, gül hastalığı yaşanmaktadır.

Gül Hastalığı Nedenleri

Gül hastalığı, bireyin sırt bölgesinde veya göğüs bölgesinde oluşan kırmızıya çalan sivilcelerle başlar. Bu sivilceler zaman içerisinde daire şeklini alacaktır. Ardından dairenin ortasındaki kısımda solmalar gözlemlenir. Dolayısı ile mantar hastalığıyla da karıştırılabilmekte ve tedavisi bu yönde yapılmaktadır. Mantar kremleri de gül hastalığının iyileşmesine katkıda bulunmayacaktır. Hastalık devam eder. Gül hastalığının bir sonraki evresinde ise kırmızı daireler dökülmeye başlar. Bazı durumlarda bu döküntü çok ileri boyutlarda olmaktadır. Kişinin yüzünde, bacaklarında ve kollarında da gözlemlenmektedir. Yüzde ve boyunda gül hastalığı belirtileri çok nadir çıkmaktadır.

Gül Hastalığı Bitkisel Tedavi

Yüzde çıkan gül hastalığı döküntüleri, vücudun diğer yerlerinde çıkanlara oranla daha miniktir. Şekilleri ovaldir. Meydana gelen bu döküntüler zamanla kaşınmaya da başlar. Kimi hastalarda ise kaşıntı görülmez. Kaşıntı sıcakla doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu nedenle de sıcaktan uzak durulması gerekmektedir. Kişide aşırı yorgunluk ve ağrılar olabilir. Biraz önce ortalama olarak 20-25 gün arasında hastalığın iyileşme gösterdiğini belirtmiştik. Bazı bireylerde bu durum çok daha uzun sürebilmektedir. Esasen bu uzunluğun sebebi, kişinin hastalığın seyrini kötü yönde etkileyecek faktörlere imkan sağlamasından da kaynaklanmaktadır. Örneğin kişinin günlük işlerindeki yoğunluklar, aşırı sıcak mekanlarda bulunması ve sıcak suyla banyo yapması gül hastalığı döküntülerinde artış olmasına sebebiyet vermektedir.

Gül hastalığının tedavisi için bazı oral ilaçlar ve kremlerden faydalanılabilmektedir. Çeşitli nemlendiriciler de kullanabilirsiniz. Biraz önce belirttiğimiz, gül hastalığını kötü yönde etkileyen faktörlerden de uzak durmanız gerekmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir