Guatr

Guatr Hastalığı

Guatr hastalığı günümüzde oldukça yaygın bir etkilenme alanı oluşturmaktadır. Guatr hastalığı insan vücudunda, boynun ön kısmında yer alan tiroit bezinin normalden büyük olmasına verilen isimdir. Tıp biliminin insan vücudu üzerinde belirlediği standartlar dahilinde erişkin bir insanda yer alan tiroit bezinin ağırlığı 20 ile 25 gram arasında değişmektedir. Bir guatr teşhisi koymak için tiroit bezinin tartılmasına gerek yoktur çünkü guatra maruz kalmış bir tiroid bezi boynun ince yapısı dolayısıyla hemen fark edilebilir.

Guatr Hastalığı Nedir

Yine de bazı şüpheli durumlarda tiroit bezinin boyutunu tespit etmek amacıyla ultrasonografi cihazlarının yardımına başvurulmaktadır. Bu şüpheli durumlarda ultrasonografi verilerine göre tiroit bezinin derinlik çapına ait değerlerin 20.25.50 milimetre üzerine çıkması durumunda guatr teşhisi konulması normaldir. Yine de özellikle kadınların tiroit bezlerindeki karakteristik özellikler nedeniyle muayene sırasında fark edilebilecek düzeyde olması bir guatr teşhisi koymak için yeterli değildir.

Guatr Nedir

Guatr hastalığının yaygınlığı, hastalığa yönelik nedenlerin de yaygın bir alanda olduğunun kanıtıdır. Topraktan elde edilen besinlerin mineral yönünden, özellikle iyot, eksikliği ve guatr hastalığına ortam hazırlayan kara lahana gibi besinlerin aşırı tüketimi, tiroit bezinin enfeksiyon kapması, tiroit bünyesindeki tümörlü hücreler de bu hastalığın nedenleri arasındadır. Hormonların fazla salgılanması da guatrın başlıca nedenleri arasındadır.

Guatr Tedavisi

Guatr belirtileri çok çeşitlilik göstermekle birlikte bazı genel belirtilerin olduğu da söz konusudur. Bunlar arasında göğüs çarpıntıları, psikolojik gerginlikler, uzuvlarda titreme görülmesi, aşırı iştah ya da iştah eksikliği, terleme ve uykusuzluk yer alabilir. Genel olarak ele alındığında basit guatr tipleri hasta için herhangi bir şikayet unsuru oluşturmaz. Ancak tiroit bezinin fazla büyümesi derecesindeki guatr ya da en açık ifadeyle büyük nodüllü hastalıklar soluk ve yemek borusuna baskı uygulayarak nefes almada ve yutkunmada sorunlara yol açabilirler. Kendini belli etmeyen cinsteki sessiz veya kuluçka nitelikteki tiroit kitleleri günlerce, hatta bazen de haftalarca yavaşça büyür, azar azar ve kısa süreli ağrılar yapar. Bunun aksi yöndeki ani tiroit büyümeleri, şiddetli ağrılar ancak nodül kanamalarında ya da tiroit kanserinde görülmüştür. Bu yüzden bunun dışında kalan iltihaplanmalar ya da boyut değişimlerine tek bir isim olarak “guatr” demek yanlış olmayacaktır.

Guatr Ameliyatı

Guatr günümüz tıp gelişimine bağlı olarak uzun yıllardır tedavi edilebilen bir hastalık niteliğindedir. Tedavi yöntemlerinden biri olan cerrahi ameliyat yöntemi ancak tiroit bezindeki boyut değişiminin uzun süre fark edilememesi veya fark edildiği halde ilaç tedavisinin faydasız olduğu anlarda girişilen bir etkinliktir. Her hastalıkta olduğu gibi guatrda da gecikme oranı tedavinin seyrinde büyük öneme sahiptir.

Tiroit bezinin insan vücudundaki çalışma yetisine bağlı olarak birçok rahatsızlık durumu saptanmıştır. Ancak genel olarak tiroit bezinin yeteri kadar çalışmadığı ya da haddinden fazla çalıştığı da ancak hormon testleriyle anlaşılabilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir