Guatr Tedavisi

Guatr  Belirtileri

“Guatr Nedir?” diye sorulduğunda, Guatrı boynun ön kısmında iki taraflı olarak yer alan tiroit bezinin normalden fazla büyümesi olarak tanımlamak yerindedir. Erişkinlerde tiroidin ağırlığı normalde 20-25 gr’dır. Çok büyük guatrlar el veya gözle muayene sırasında kolaylıkla tespit edilebilir. Ancak şüpheli durumlarda ultrasonografi ile tanı konmalıdır. Tiroidin erişkinlerdeki normal boyutları 20x25x50 mm’dir. Ultrasonografide tiroidin derinlik çapının 25mm üzerine çıkması guatr olarak değerlendirilir. Özellikle bazı kadınlarda boyun yapısı nedeni ile tiroit normal olarak ele gelebilir. Dolayısıyla her ele gelen tiroit guatr olarak değerlendirilmemeli ancak ultrasonografi ölçümüyle kesin tanı konmalıdır.

Guatr  Nedenleri

“Guatr Nedir” sorusuna böylece yanıt verdikten sonra, hastalığın nedenlerini de açıklamak yerinde olacaktır. Topraktaki ve besinlerdeki iyot eksikliği ve guatr yapıcı bazı yiyeceklerin (kara lahana gibi) fazla tüketilmesi ayrıca tiroit bezinin iltihapları, nodülleri, tümör ve kanserleri de guatr yapar. Guatr belirtilerine gelince, öncelikli olarak hormonların fazla salgılanması zehirli guatr çeşidi olarak adlandırılır.  Çarpıntı, sinirlilik, ellerde titreme, fazla terleme, ince ve nemli cilt, sıcağa tahammülsüzlük, çok yemek yeme, zayıflama, uykusuzluk. Hormonların az salgılanması durumunda ise kabızlık, iştahsızlık, şişmanlık, kuru cilt ve saç, unutkanlık, depresyon, nabız yavaşlığı, tansiyon düşüklüğü, kas krampları, soğuğa tahammülsüzlük, artmış uyku başlıca belirtilerdir. Tiroit hormonlarının düşüklüğü bebekte olursa zeka geriliği, boy kısalığı vb. belirtileri içeren bir tablo oluşur.

Guatr Hastalığı

Genelde basit guatr herhangi bir şikayete neden olmaz.  Guatr hormon azlığı veya fazlalığı ile birlikte bulunursa bu hastalıkların belirtileri ortaya çıkar. Büyük ve nodüllü guatrlar, soluk veya yemek borusu üzerine olan baskı nedeniyle nefes darlığına veya yutma güçlüğüne neden olabilir. Ancak bu durum nörotik hastalarda görülen boğazdaki sıkışma hissi ile karıştırılmamalıdır. Büyük guatrlar ayrıca boyun toplardamarları üzerine baskı yaparak bu damarların genişlemesine neden olabilir.  Tiroit kitlesinin günlerce veya haftalarca yavaşça büyüyüp küçülmesi ve bazen ağrılı olması sessiz veya kuluçka troit kitlesinde görülür.  Tiroidin ani olarak büyümesi, ağrılı ve hassas olması tiroit nodülü içine kanamada veya ani olarak büyüyen tiroit kanserlerinde görülür.

Guatr  Bitkisel Tedavisi

Tiroit bezinin iltihabı ve tümörlü olmayan büyümelere guatr denir. İyileşmesi mümkün olan bir guatr giderek geciktirilirse ya da ilaç tedavisine cevap alınamazsa cerrahi müdahale gerekebilir. Guatrda erken teşhis büyük önem taşır. Geç kalınması durumunda hastalık ilerler ve tedavi zorlaşır.Tiroit bezinin normalden fazla çalışarak aşırı hormon salınması durumuna ‘Hipertiroidi’ adı verilir.İştah artmasına rağmen kilo kaybı, sık sık büyük abdest yapma, sık idrara çıkma, seyrek adet ya da aşırı adet görme, ellerde titreme, sinirlilik, duygusal değişiklikler, sıcaktan rahatsız olma, terleme, nabzın uykuda dahi yükselmesi, göz kapağı tembelliği, gözlerin dışarı doğru çıkması, çift görme gibi belirtileri bilinir.
Tiroit bezinin az çalışması durumunda ise, kilo alma, kabızlık, soğuktan rahatsız olma, aşırı adet görme, kısık ses, güçsüzlük ve hareketlerde yavaşlama en yaygın belirtilerdir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. ben 3 seneden beri tedavi görmekteyim benimkisi hipoaktif cok zayıladım doktra gidiyrum ama ilacsiz tedvi goruyorum son zamanlarda iyice fenalastım halsizlik mide bulantisı sinir yemek cok yeme ama fazla zayıfladım 8aylık bebegim var emziriyorum bana yardımcı olursaniz sevinirim tsk.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir