Guatr Hastalığı ve Tedavisi

GÜNÜMÜZ HASTALIĞI GUATR

   Boynun ön yüzün de bulunan, nefes borusunun iki yanında yer alan, yutkunurken hareketli bir iç salgı bezi olan tiroid bezinin iltihap ve kanser dışındaki bir sebeple büyümesine guatr adı verilmektedir. Guatrın nedeni olarak iyot eksikliği ve genetik yatkınlık öncelik alıyor. A vitamini eksikliğinden de kaynaklanabilen guatr, günümüzde oldukça yaygınlaşmış bir rahatsızlıktır. İnsan vücudundaki iyot eksikliği birçok sağlık sorununa davetiye çıkartırken, guatr gözleri de etkileyebiliyor. Guatr hastalığı zaman içinde görme kaybına sebep oluyorsa bu, acilen müdahale edilmesi gereken bir durum olmaktadır.

GUATR HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

     Guatr hastalığının belirtileri, hastanın şikâyetleri ve hastalığın çeşitlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Guatr hastalığında hormon düzeyleri değişmemiş ise hiç belirti vermeyebiliyor. Fakat bezin büyümesine bağlı olarak, boğazda şişlik, gerginlik ve sıkışma hissi, nefes darlığı, yutma güçlüğü, boyun damar genişlemesi ve boyunda ağrı ve hassasiyet gibi belirtiler gösterir. Tiroid hormon miktarı değiştiği zaman esas belirtiler de ortaya çıkmaya başlar. Tiroid bezinin az çalışması yani Hipotiroidi adı verilen Guatr hastalığında, yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk ve uyku halinin yanı sıra, sersemlik hissi, depresyon, saç dökülmesi, ciltte kuruma ve soğukluk hissi şeklinde belirtiler görülebilir. Bunların dışında, kabızlık, kilo alma, göz kapakları ve bacaklarda şişlik, terlemede azalma, balmumu gibi cilt, soğuğa tahammülsüzlük, üşüme, ses kalınlaşması, ses kısılması, konuşmada ağırlaşma, reflekslerde azalma, tansiyon, kolesterol yüksekliği ve nabız düşüklüğü, adet düzensizliği, hamile kalmada zorluk, çocuklarda boy kısalığı ve gelişme geriliği gibi belirtilerle de guatr hastalığı kendini belli edebilmektedir. Tiroid bezinin çok çalışması durumunda Hipertiroid adı verilen guatr hastalığı belirtilerinde ise, sinirlilik, aşırı heyecan duygusu, duygusallık, kilo kaybı, terleme ve vücut sıcaklığında artma gibi belirtiler ile kendini gösterebiliyor. Ayrıca, ellerde titreme, nabız sayısında ve tansiyonda artış, cilt terleme ve nemlilik hissi, saç dökülmesi, sıcağa tahammülsüzlük, bağırsak hareketlerinde artma, adet düzensizliği, gözde canlı bakış, bazen tek gözde büyüme, bazen çift görme şeklinde de belirti verebilmektedir. Kadınlar da erkeklerden daha fazla görülen rahatsızlıkta guatr gelişmesinin önüne geçebilmek için iyotlandırılmış tuz kullanılması gerekmektedir.

     Guatr hastalığının tedavisin de geç kalınması durumunda hastalık ilerlerken tedavi de zorlaşmaktadır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok büyük önem taşımaktadır. 3 farklı yöntemle tedavisi yapılabilen guatr hastalığında, ilaç tedavisi, cerrahi müdahale ve radyoaktif iyot tedavisinde hastalığın derecesine bağlı olarak tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenir. Teşhis için geç kalındığı ve hastalık ilerlediği takdirde de, ameliyat kaçınılmaz bir durum olmaktadır. Guatr hastalığında, hormonların dengeye kavuşması için, ilacın ve tedavinin yanı sıra, her gün yürüyüş yapmak sinirleri yatıştıracak ve vücudun rahatlamasını sağlayacaktır. Guatr hastalığının en iyi tedavisi erken teşhistir. Bunun için bazı belirtiler hissedildiğinde mutlaka uzman bir hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir