Gss Sigortası

Genel Sağlık Sigortası

Genel sağlık sigortası hiçbir sağlık güvencesi bulunmayan bireylerin sigorta primlerini kendilerinin ödemesi halinde güvence altına alınabilecekleri bir sistemdir. Türküye de yürürlüğe giren bir uygulama ile genel sağlık sigortası kapsamında güvencesiz birey kalmayacak. Ve zorunlu hale getirilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak olan tespit çalışmalarından sonra bir ailede kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücretin 3 te 1 inden az olanların ise prim ödemelerini devlet karşılamaktadır. Alt sınır ise 253,50 TL olarak belirtilmiştir. Asgari ücrette değişiklik olması halinde bu oranda değişim gösterebilir.

Gss Sigortası Sorgulama

1000 liralık geliri olan dört kişilik bir aileye genel sağlık sigortası uygulaması ise şu şekilde yapılacak. Aylık gelir dörde bölünecek. Kişi başına düşen miktar hesaplanacak (250 TL ). Şuan ki bürüt asgari ücret oranına bakılacak, (729 TL ). Yani kişi başına 243 lira geliri olan bu aile aylık 30 TL genel sağlık sigortası primlerini yatırarak sağlık yardımlarından yararlanabilecek. Aile 5 kişi ise ve kişi başı 200 TL düşüyor ise bu ailenin genel sağlık sigortasını devlet karşılamaktadır. Ailelerin gelirleri, kişi sayılarına göre bu oranlar değişiklik göstermektedir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir

Her ailede bir bireyin genel sağlık sigortası yaptırması yeterlidir. Eşlerden birisi gene sağlık sigortası yaptırmış ise diğer eş ve çocuklar bu sigorta kapsamında güvence altındadır. Dikkat edilmesi gereken ayrıntılı bir konu ise; ailedeki çocuklar 18 yaşına kadar, lise öğrenimi devam eden çocuklar 20 yaşına kadar, üniversite öğrenimi devam eden çocuklar 25 yaşına kadar genel sağlık sigortası kapsamında olabileceklerdir. Yaş sınırları dolan çocuklar ise kendi kimlik numaraları üzerinden genel sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar.

Genel Sağlık Sigortası Başvuru

Hiçbir şekilde geliri belgelendirilemeyen aileler için ise gelir tespiti harcamalar üzerinden yapılacak. Bunun için ailenin kira, elektrik, su faturaları, aylık gıda masrafları gibi harcamaları göz ününde bulundurulacak.
Genel sağlık sigortası kapsamında sağlık güvenceleri bulunan kişiler ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık güvenceleri aynı şekilde devam edecektir. Devlet memuru, işçi, esnaf olarak çalışan, sigortaları devam eden çalışanlar ve emekli olanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler açısından hiçbir değişiklik yapılmayacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Kanunu
Genel sağlık sigortası genel olarak işsizleri, sigortasız çalışanları, gelirleri belgelendirilmeyen kişileri ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişileri kapsamaktadır. Başvuruda bulunmayan kişiler için SGK tarafından tescil işlemleri yapılacak. Tebligatı yapılan fakat gelir testi yaptırmayan kişilere prim ödemesi sırasında asgari ücretin iki katı oranında ödeme zorunluluğu getirilecek.

Genel Sağlık Sigortası Şartları
Genel sağlık sigortasından yararlanmak için gelir tespiti yaptırmak isteyen kişiler nüfusa bağlı oldukları il ya da ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuruda bulunacaklar. Başvuruda bulunan birey için vakıf personelleri başvuru formlarını değerlendirmeye alarak başvuruda bulunanların ikametgâh adreslerine gidecek ve tespitler evde yapılacakGenel sağlık sigortası kapsamındaki her aile ölüm, doğum, evlenme, boşanma gibi durumların ardından gelir testlerini yeniletmek zorundadırlar.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

3 yorum

  1. BENİM ELEKTIRIK SU KAPALI ODEMEDİM ÜÇ MİYARI BULDU BENDEN SU ELEKTIRIK FATURASI İSTİYOLAR NE YAPMAM GEREK

  2. Bugün elime Sgk Genel sağlık sigortası tescili hk belge geldi çıkış tarihi 21 mayıs ödemeye gittiğimde geriye dönük 5 ayın parası isteniyor. Böyle bir şey nasıl oluyor zaten çalışmayan bir insan geriye dönük bu parayı nasıl ödiycek .

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir