Grip Belirtileri ve Tedavisi

GRİP NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

          Grip, solunum yollarına yerleşen virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Yaşamı olumsuz yönde etkileyen grip özellikle kış aylarında sinsice yayılabilen ve dikkat edilmediği takdir de ölümlere sebebiyet verebilen bir enfeksiyon hastalığı. Otuz dokuz derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilere sahip olan bu sinsi hastalık oldukça hızlı yayılabiliyor. Gribin bulaşma yolları, öpüşme, tokalaşma, gripli kimseler ile yakın temas, hapşırma ve öksürüktür. Yüksek ateş ve günlerce süren aşırı halsizlik gribin en başlıca belirtileridir. Öncelikle kalabalık ortamlarda bulunanlar, yuvaya giden çocuklar, öğrenciler, ileri yaştakiler ile kalp ve tansiyon hastaları risk altındalar. Grip dikkat edilmediği ve ilerlediği durumlarda oldukça ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalık olduğundan dolayı ciddiye alınması gereken bir enfeksiyon hastalığı.

GRİPTEN KORUNMA YOLLARI VE GRİP TEDAVİSİ

          Gripten korunmanın yolu öncelikle sağlıklı ve düzenli beslenmekten geçiyor. Özellikle kış aylarında taze meyve ve sebzeler tüketilmeli, gripten korunmak için bol bol balık, süt ve yumurta tüketimi tercih edilmelidir. C vitamini vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayacağından dolayı c vitamini alınmalı. Maydanoz, tere, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina gibi besinler bol c vitamini içeren gıdalardır. E vitamini ise vücudun çalışmasında oldukça önemli bir yere sahip olduğu için gripten korunmak için, enfeksiyonlara karşı antioksidan görevi göreceğinden E vitamini tüketilmelidir. Bitki çayları içmek ise soğuk havalarda oldukça doğru bir tercih olacaktır. Grip, bir haftalık bir hastalık sürecine sahiptir. Genelde gribin ilk iki günü oldukça ağır geçebiliyor.

Gribe yakalanan hastalar kesinlikle dinlenmeli ve bol bol sıvı tüketmeliler. İlaç tedavisinin yanı sıra, burun düzenli olarak temizlenmeli ve salgıları yutmamalısınız. Grip bir enfeksiyon hastalığı olduğu için grip tedavisinde antibiyotik kullanmak bakterilere karşı direnci geliştireceğinden dolayı oldukça yanlış olacaktır. Grip tedavisi ancak belirtilere göre yapılabilir. Hastada şayet boğaz yanması varsa gargara veya sprey önerilir. Burun akıntısı olanlara serum veya burun damlası verildiği gibi, ateşli hastalara da ateş düşürücü ilaçlar verilir. Grip belirtileri geçmediği takdirde mutlaka bir uzamana başvurmalısınız.

         Grip tedavisinde öne önemli unsur istirahat olduğu için yatak istirahati oldukça önemlidir. Bulunulan ortamın ısınının uygun olmasına ve havalandırılmasına oldukça dikkat edilmelidir. Grip sırasında aspirin kullanmak oldukça yanlış olacaktır. Grip şikâyetleri azaldığı takdir de hemen günlük aktivitelere dönmek yerine, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenilmesi gerekmektedir. Alınan vitamin destekleri ile hastalı oldukça hafif atlamak mümkündür. Gribe yakalanan bireyler insanlar ile çok fazla yakın temasa geçmemesi özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta. Grip tedavisine belirtiler ortaya çıkar çıkmaz hemen başlamak oldukça önemlidir. Gripli iken sigara ve alkol tüketmemeli bulunduğunuz odayı sık sık havalandırmalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir