Grip aşısı için geç değil

Türkiye’de grip aşısı önerilen ve SGK geri ödeme kapsamında ortalama 10 milyon kişinin bulunduğu tahmin edilirken, aşı yaptıranların sayısı 3 milyon seviyesinde bulunuyor.

Türkiye’de grip aşısı önerilen ve SGK geri ödeme kapsamında yer alan risk grupları, ”65 yaş ve üzeri bireyler” ile ”huzur ve bakım evlerinde yaşayanlar”, ”astım dahil kronik akciğer hastalığı olan bireyler”, ”kronik kalp hastalığı olan bireyler”, ”diyabet dahil kronik metabolik hastalığı olan bireyler”, ”kronik böbrek yetmezliği olan bireyler”, ”hemoglobinopatisi olan çocuk ve yetişkinler”, ”bağışıklık sistemi baskılanmış veya bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç tedavisi alanlar” ve ”Kronik Asetil Salisilik Asit (ASA) tedavisi almakta olan 6 ay-18 yaş arası çocuk ve adolesanlar” şeklinde sıralanıyor.

Risk grubunda yaklaşık 20 milyon birey olduğu tahmin ediliyor. Grup içerisinde ortak hastalıkları olanlar çıkarıldığında bu rakam 10 milyona kadar iniyor. Hastalık riski taşıyan bu grubun ise aşı yaptırması tavsiye ediliyor.

Grip Platformu Başkanı Prof. Dr. Selim Badur, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Türkiye’de grip hastalığının eylül-ekim aylarında başlayıp aralık ayında sonlanır diye düşünüldüğünü ancak yapılan çalışmalarda, küresel ısınma veya başka faktörler nedeniyle birçok Doğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Türkiye’de de grip mevsiminin ötelendiğini belirtti. Badur, gribin ocak ayı ile birlikte aktivite göstermeye başladığını ve aktivitenin mayıs ayına kadar sürdüğünü kaydetti.

Badur, ”Türkiye’de grip aşısı aralık ayından sonra yapılmaz düşüncesinin artık bilimsel olarak geçerli olmadığını kanıtlamış bulunuyoruz. Ülkemiz için biliyoruz ki, ekim-kasım ayında başlayan grip aşılaması, ocak-şubat-mart aylarında da sürdürülebilir ve sürdürülmeli” dedi.

Gribin önemli bir hastalık olduğunu ve grip aşısını belirli risk gruplarının yaptırması gerektiğini dile getiren Badur, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Sağlık Bakanlığı’nın grip hastalığının bazı sorunlar yaratacağı, ciddi komplikasyonlara ve ölümlere neden olacağı için risk gruplarına grip aşısı yapılmasını önerdiğini ifade etti.

Badur, Türkiye’de risk gruplarının aşılanma oranlarının çok düşük olduğuna dikkati çekerek, ”Sağlık sorunları nedeniyle gripten kesinlikle korunması gereken insanların grip aşısı yaptırarak kendilerini bu olumsuzluklardan korumaları gerektiğine inanıyoruz. Bugün yüzde 10-15 civarında olan risk gruplarının aşılanma oranlarının daha üst düzeylere çıkmasını gerekli görüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de risk grubunda olan hastaların bazılarının bundan haberdar olmadığını kaydederek, hekimlerin, sağlık çalışanlarının özellikle grip aşısına inanmaları, gribin önemini iyi bilmeleri gerektiğinin altını çizdi.
Badur, grip hastalığının, risk gruplarında var olan sağlık sorununu daha derinleştirdiğini, karmaşık hale soktuğunu, bazen ölümlere yol açtığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

”Özellikle sanayileşmiş batılı ülkeler, ‘Grip mevsimi sırasında ülkemizde ekonomik olarak ne tür kayıplar oluyor?’ konusunda çalışmalar yapıyor. Gribin ekonomik yüküne baktığımızda, yaklaşık giderlerin yüzde 15-20’si grip ilacı, hekim ücreti. Yüzde 80’lik bölüm direkt gider dediğimiz grupta. Gripli kişinin işe gitmemesi, çocuk gribe yakalandığı zaman anne ve babanın bakacak kimse olmadığı için işten izin alması ve bunun yarattığı iş gücü kaybı. Oluşan iş gücü kaybının ciddi bir parasal yük getirdiği, milyonlarca dolar/avroyla hesaplandığını biliyoruz.”

Sağlık Bakanlığı’nın risk gruplarında yer alanların grip aşılamasını ücretsiz yaptığına dikkati çekerek, ”Hepsini topladığımız zaman yaklaşık 20 milyonluk bir risk grubu, grip aşısı yapılması gereken bir kesim oluşuyor. Ancak bunların içinde ortak hastalıkları olanlar var. Bu durumda 8-12 milyon arasında kitlenin aşılanması gerektiği ortaya çıkıyor. Ortalama 10 milyon kişi risk taşıdığı için aşılanması lazım diyoruz ama bakıyoruz Türkiye’de grip aşısı kullanımı, 3 milyonda tıkanıyor” diye konuştu.

Badur, grip aşısının, inaktif, yani canlı olmayan aşı olduğunu belirterek, gebe aşılanmasında hiçbir sakınca olmadığını ve grip aşısının, gebeliğin herhangi döneminde sorunsuz şekilde ve korkulmadan uygulanabilecek ”tek aşı” olarak geçtiğini söyledi. Badur, aşı, embriyonlu yumurtada hazırlandığı için yumurta alerjisi olanların aşılanmasında bazı önlemler alınması gerektiğine dikkati çekti.

Grip aşısının her yıl yapılması gerektiğine değinen Badur, şu bilgileri paylaştı:

”Bu, hastalığın özelliğinden kaynaklanan bir durum. Bir yıl içinde 2-3 defa gribe yakalanan insanları görebilirsiniz, ama aynı yıl içinde 2-3 defa kızamığa, sarılığa yakalanan hasta yoktur. Bazı hastalıklarda aşılar kalıcı bağışıklık sağlar. Grip virüsünün çok değişken olması ve başka özellikleri nedeniyle böyle bir şey söz konusu değil. Şu andaki aşı teknolojisinde uzun soluklu ve uzun ömürlü koruyuculuk bırakan aşıların hazırlanması konusunda yoğun çalışmalar sürdürülmesine rağmen bir sonuç elde edilmiş değil. Elimizde gripten en önemli korunma yollarından bir tanesi de grip aşısı.”
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ulusal Grip Referans Laboratuvarı’ndan ve Grip Platformu Koordinatörü Meral Akçay Ciblak, DSÖ Grip Çalışma Grubu’nun, dünyada yapılan çalışmaları inceleyerek, gripten en çok etkilenen grupları belirlediğini, buna göre politikalar oluşturduğunu ve ülkelere öneriler sunduğunu anlattı.

Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı’nın bu önerilerden sonra risk gruplarını belirlediğini kaydeden Ciblak, şu bilgileri verdi:

Elimizdeki tüm imkanları birleştirdiğimizde gribe karşı optimum korunmayı gerçekleştirebiliriz. Nedir bu imkanlar? Medikal olarak aşılarımız var. Özellikle sağlık çalışanlarının aşılanarak hem kendilerini hem de hastalarını korumaları önemli. Risk grubunda olan bireylerin ve bu bireylerin bakımından ve sağlık hizmetinde sorumlu bireylerin aşılanarak korunmaları önemli. Bunun dışında, hasta bireylerin mümkün olduğunca işe gitmemeleri ve hasta olmayanlardan fiziksel olarak uzak durmaları, gerekirse maske kullanmaları, yaşam alanlarının sıklıkla havalandırılması, el yıkama gribe karşı korunmada alınabilecek önlemler arasındadır.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir