Gözyaşı Kanallarındaki Tıkanıklık Nasıl Açılır?

Daha çok küçük bebeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda husule gelen gözyaşı kanalının tıkanıklığı, gözde sık sık enfeksiyon oluşmasına sebep olduğu gibi buna müşabih daha birçok sorunların meydana gelmesinde rol oynamaktadır. Yaşarma, göze çapaklanma, burun köküne bastırınca göze iltihap gitmesi ve burun kökünün yan tarafındaki şişlikle kendini belli eden gözyaşı tıkanıklığının tedavisi hakkında detaylı bilgiler sizlerle.

Göz sulanması en önemli belirtisi olan gözyaşı kanalı tıkanıklığının kesin olarak anlaşılması için ilk olarak göz sulanmasının sebepleri araştırılır ve hiçbir soruna rastlanmazsa son olarak gözyaşı tıkanıklığından şüphe edilir. Bu şüphenin üzerine hekim tarafından gözyaşı deliklerinden ucu sivri olmayan bir iğne girilerek sıvı verilir, hasta sıvının genzinden geldiğini ifade ediyorsa kanallar açıktır, aksi takdirde gözyaşı kanalı tıkanık demektir. Kesin olarak emin olmak için ilaçlı filmler çekilir. Kesin olarak ortaya çıkan gözyaşı kanalının tıkanıklığı için tedaviye başlanır.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının bebeklerde tedavisi için bir yaşına kadar beklenir. Çünkü çoğu bebekte bu sorun sıklıkla meydana gelmekte ve bir yaşına kadar kendiliğinden geçmektedir. Geçmediği durumda genel anestezi altında sonda uygulaması yapılır. Eğer bu yöntemde başarılı olunmazsa 4 yaşından sonra ameliyat yapılır.

Erişkinlerde gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavisi için ise genellikle ameliyat uygulanır. Yaşın ilerlemesi sorunun ciddileşmesine sebep olduğundan mümkün mertebe bu sorun erken yaşlarda ortadan kaldırılmalıdır. Tıkanıklığın aşırı olduğu durumlarda gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavisinde uygulanan yöntemlerde değişmektedir. Bazı durumlarda tüp uygulamasına gerek duyulur. Bu tüp uzun süre gözyaşı kanalında bırakılır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir