Gözde Melanom Nedir?

Melanom, bir çeşit cilt kanseridir ancak bu sorun gözleride etkisi altına almakta ve bazılarında göz içinde meydana geldiği için hastalık göz melanomu olarak tanımlanmaktadır. Göz melanomu erişkin insanlarda sıkça husule gelen, göz sağlığını bozan göz içi tümörüdür.  Göz melanomu ortaya çıkmasındaki neden ise pigment içeren hücrelerdir. Göz içerisinde mantar veya kubbe şeklinde giderek büyür. Bu büyüme zamanla gözme kusuruna yol açarak kanama gibi semptomların ortaya çıkmasına sebep olur.

Melanomu olan bir kişide ışık çakmaları, geçici bulanık görmeler başlar. Bu bulgular melanomun en bilindik ve en sık rastlanan belirtileridir.

Melanomu erken evrelerde teşhis edip tedavinin başarısını arttırmak için gözlerinin beyaz kısmında siyah lekesi bulunanların düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaları önerilir. Aynı şekilde gözün beyaz kısmında bulunan siyah lekelerle birlikte vücudunda ben sayısı fazla olanlarda risk altında olduklarını bilmeli ve göz muayenlerini aksatmamalıdırlar.Düzenli olarak yapılan göz dibi iltihabı muayenesi ile melanomun varlığı önceden tespit edilebilir.

Melanom riski taşıyan diğer kişilerde göze renk veren iris dokusundaki renk değişiklikleri ve kalınlaşmaları olduğundan, giderek büyüyen bir leke için muhakkak göz doktoruna başvurulmalıdır.

Melanomun önceden tespit edilmesi lazer yöntemiyle kolayca tedavi edilmesini sağlar. Ancak ilerlediği zaman tümörün yerleşimine göre daha çeşitli ve zorlayıcı tedavi metotlarına gerek duyulur. Bunlarda radyoterapi, plak tedavisi ve cerrahi yöntemler kullanılabilir

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir