Gözde Kırma Kusuru Nedir?

Önemli uzuvlarımızdan birisi olan göz, optik bir sistemden oluşmakta ve baktığımız her noktadaki görüntünün gözde sorunsuz bir şekilde odaklanabilmesi için kırıcı sistemler diye adlandırılan kornea ve merceğe ihtiyacımız vardır. Gözlük ve lens gibi görmeye yardımcı herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan yalın olarak 5m uzaktaki bir cismin bile gözde odaklanıp sorunsuz olarak net görülmesine emetropi denilmektedir. Emetropi dışındaki her türlü sorun ametropi olarak adlandırılır.

Gözde kırma kusuru nedir?

 

Sağlıklı ve sorunsuz görme sağlayan bir göz hem uzaktaki hem de yakındaki her türlü cismi net bir şekilde görebilme özelliğine sahiptir. Göz, yakındaki bir cismi net olarak görebilmek için göz merceğini biraz kırması gerekir. Yakındaki cisimlere odaklanmak için ihtiyaç duyduğu bu kırıcılığın olmamasına da gözde kırma kusuru (ametropi) denilmektedir.

Kırma kusurunun üç sebebi bulunmaktadır. Bunlar; miyopi, hipermetropi ve astigmatizmadır. Bu soruları biraz açacak olursak; miyopi, ışınların retinanın önünde odaklanması; hipermetropi, ışınların retinanın gerisinde odaklanması ve son olarak astigmatizma ise, korneanın veya merceğin kırıcılıklarının her açıdan aynı olmamasından dolayı ışınların bir nokta olarak retinada odaklanamaması sorunudur

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir