Göz Yanması Neden Olur? Sebepleri Ve Tedavisi

Göz yanması adı altında gözde oluşan rahatsızlık veren yakıcı bir hisden bahsedilir. Çogu durumda göz yanması beraberinde bir çok şikayetide  taşır. Göz yanmasının yanı sıra örneğin basınç, kuruluk ve kum hissi de gözde meydana gelir. Çogu zaman göz kapağında ve ağ tabakasında kızarıklık oluşur. Bunların yanı sıra gözde kaşıntı meydana gelir ve uyuduktan sonra kirpikler birbirine yapışmış olabilir.

Göz yanmasının çogu zaman kendiliğinden kaybolan ve tehlike içermeyen nedenlerinin yanı sıra tehlikeli ve farklı hastalıklara dalalet eden nedenleri bulunur. Bu yüzden göz yanmalarını ihmal etmeden özellikle uzun süre devam ettiğinde ve yanmanın yanı sıra ağrı oluştuğunda kesinlikle bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Muayene sayesinde göz yanmasının oluşumundaki neden ortaya çikartılır.

Göz yanmasının bir çok farklı nedeni olabilir. Cogu zaman gözler göz yüzeyinde oluşan iltihablar ya da tahrişler nedeniyle meydana gelir. En çok rastlanan neden ise ağ tabakada oluşan bir iltihabtır. İlerleyen yaşlarda göz yanmaları yaşın ilerlemesi nedeniyle ağ tabakanın değişmesinden meydana gelebilir. Ayrıca göz yanmaları alerjier nedeniyle de oluşabilir. Ya da örneğin bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmekten gözün cok fazla yorulması da buna yol acabilir. Bunların yanı sıra çeşitli zehirli maddeler gözde yanma oluşmasına yol acabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir