Göz Tansiyonu Belirtileri

GLOKOM, BU HASTALIĞA DİKKAT

        Glokom diğer adı göz tansiyonu, göz içi basıncının yüksek olmasına bağlı olarak meydana gelen ve tedavi edilmediğinde görme kaybına neden olabilen oldukça sinsi ve tehlikeli bir göz rahatsızlığıdır. Glokomda göz içindeki basıncın yüksekliği göz sinirlerine hasar verir. Glokom genelde belirti vermeden gelişen ancak düzenli olarak göz muayenesi yaptırılması durumunda erken teşhisi konabilen çoğunlukla kırk ile kırk beş yaşlarından sonra ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Görme kaybı başladığında geri dönüşü mümkün olmayan bu hastalığa karşı oldukça dikkat olunması gerekiyor.

GLOKOM BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

        Herhangi bir belirti vermediğinden dolayı, göz tansiyonu yavaş ilerleyebilen çevreden merkeze doğru bir kayıp olduğundan belirli bir görme alanında ki kayıp fark edilmeyebiliyor. Erken teşhis glokomun ilerlemesini durdurabilir fakat bunun içinde düzenli ve iyi bir göz muayenesi gerekir. Göz tansiyonun oldukça nadir görülen belirtileri, bulantı, kusma, ağrı, görme bulanıklığıdır. Glokom, birinci derece akrabalarında göz tansiyonu olanlarda, kırk yaşın üzerinde ve göz içi basıncı yüksek olan kişilerde görülme ihtimali daha fazladır. Kan basıncı artan kişiler, şeker hastaları, gözde meydana gelen yaralanmalar, kansızlık ve şok, romatizma hastaları, uzun süreli kortizon kullananlar, yüksek miyopisi olanlar da bu hastalığın görülme riski daha fazla. Oldukça sinsi bir seyir izleyen glokomun göz muayenesi sırasında göz içi basıncının ölçülmesi ile fark edilebilir. Glokom tedavisinde öncelikle göz içi basıncını düşüren göz damlaları kullanılır. Fakat tek başına göz içi basıncını düşürmek yeterli olamayabiliyor bunun içinde göze giden kan damarları da beslenmelidir. Bu sebeple aynı anda göz içi basıncını düşüren damlalar ile birlikte göze giden kan akımını artıran ilaçlar da kullanılabilir. Glokom tedavisinde süre yaşam boyu olduğu için hastaya verilen ilaçların düzenli şekilde kullanılması ve takibi gerekmektedir. İlaç tedavisi ile göz içi basıncı kontrol altına alınmaya çalışılır. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda da ameliyat ve lazer tedavisi uygulanır. Dünyada en fazla körlüğe sebep olan glokomdan korunmak için düzenli olarak göz tansiyonunuzu ölçtürmelisiniz. Glokom krizi belirtileri yaşayan bir hasta hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalı kesinlikle belirtileri ciddiye almalıdır. Glokom öncelikle bilinmelidir ki önlenebilir körlüklerin başında gelmektedir, fakat bunun için ömür boyu tedavi süreci ve kararlılık gerektirir. Tedaviye uyum ve bağlılık oldukça önemlidir.

       Özellikle son yıllarda ismini çok sık duyduğumuz glokom erken teşhis edilip tedavisine başlandığı zaman görme kaybı engellenebiliyor. Glokom için yazılan ilaçlar görme kaybınızı engellemek amacı ile yazıldığından ilaçları düzenli almalı, aksatmamalı ve takibini mutlaka yapmalısınız. Özellikle ülkemizde en büyük körlük sebebi olan sinsi hastalık glokoma karşı oldukça dikkatli olmalı, görme kaybı yaşamamak için verilen ilaçları düzenli olarak saatinde kullanmalı ve mutlaka kontrollerinizi aksatmamalı düzenli olarak doktorunuza görünmelisiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir