Göz Sulanması Tedavisi

Zaman zaman çoğumuzda meydana gelen göz sulanmalarının nedenleri arasında alerjik fonksiyonlar ve kuru göz sendromu olabilir. Alerjik fonksiyonlardan kaynaklanan bir sulanma ise bununda nedeni vücuttaki histamin salınımının oluşmasıdır.

Kuru göz sendromunun nasıl göz sulanmasına neden olur diye düşünebilirsiniz. Ama, gözdeki aşırı kuruluk göz yaşı bileşenlerinin çoğalması demektir. Üretimi artan göz yaşı bileşenleri göz sulanmasının iki nedeninden biridir.

Göz sulanması tedavisi

 

Göz sulanması için dekonjestanlar (ağız yoluyla alınan ilaçlar) kullanılır. Ama bu sadece gözde meydana gelen kızarıklıkları giderir. Gözünüzdeki alerji değilde sadece belirtisi ortadan kalkmış olur. Uzun süre kullanılan dekonjestanlar göz için bağımlılık yapar ve bir süre sonra bunlarda fayda etmemeye başlar. Hatta kullanımı bıraktığınız zaman daha fecide olabilir.

Antihistaminler, dekonjestanlar ve mast hücresi stabilizatörleri gibi ağız yoluyla alınan ilaçları kullanmak yerine daha etkili olan göz jellerini yada damlalarını tercih edin. Şişme ve iltihap gibi belirtileri ortadan kaldırmak için steroid olmayan iltihap önleyici göz damlaları kullanılabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir