Göz Kuruması Kimlerde Görülür?

Kış aylarındaki atmosfer değişikliği göz hastalıklarını da beraberinde getirmektedir. Göz kuruluğu toplumun önemli sağlık sorunlarından biri haline geldi. Göz hekimine giden hastaların %90′ı göz kuruluğu şikayetinde bulunmaktadır. Göz kuruluğu nedenleri hakkında Dünya göz Hastanesi doktorlarından Op.Dr. Nursen Şen bilgilendiriyor.

Dr. Nursen Şen özellikle son on yılda göz kuruluğu şikayetlerinin daha da arttığına değindi. Bu nedenle çoğu kişide göz kuruluğu kronik bir rahatsızlık halini aldı. Göz kuruluğu kendini yanma, batma, kızarma, kumlanma, göz yorgunluğu gibi şikayetler ile belli ediyor. Göz kuruluğunun daha da ilerlemesi gözde tahriş ve daha ciddi sorunlara yol açıyor.

Gözyaşı, gözün oksijen almasını ve beslenmesini sağlar. Göz yaşının azalmasında göz, enfeksiyon ve hastalıklara karşı savunmasız kalır. Bu nedenle göz kuruluğu da ortaya çıkar. Göz kuruluğu, gözün net görmesini engeller. Göz kuruluğu tedavi edilmezse körlüğe de yol açabilir.

 

Göz kuruluğu kimlerde görülür?

 

Yaşam ve çalışma alanlarında kullanılan klimalar ve havalandırmalar göz kuruluğuna yol açar. Bilhassa ofis ortamında bilgisayar başında çalışanlarda göz kuruluğu görülebilir. Saatlerce bilgisayar başında oturmak, havasız ortamlarda bulunmak yada kuru hava yöntemi ile havalandırılan yerlerde çalışmak göz kuruluğuna yol açan etkenlerdir.

Sadece kapalı ortamlarda değil, açık havada çalışanlarda da göz kuruluğu görülebilir. Kuru hava şartları ve atmosferdeki değişim gözleri rahatsız etmektedir. Kontakt lens kullananlar bilhassa dikkat etmelilerdir.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak da göz yaşlarında azalmalar görülür. Özellikle kadınlar menopoz sonrası dikkat etmeliler.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir