Göz Kuruluğu ve Nedenleri

Görmemizi sağlayan bir organ olan göz, zamanla bazı sorunlar yaşamamıza neden olmaktadır. Ağladığımızda yada herhangi bir alerjik durumlarda gözümüzden gözyaşı akmaktadır. İşte bu göz yaşının azlığından kaynaklanan bir sorun olan göz kuruluğu, birçok kişinin şikayet ettiği sorunlardan biridir.

Göz yaşında meydana gelen ince bir tabaka gözün üst kısmını kaplayarak görme işlevi gören korneanın temiz kalmasını sağlar. Bu nedenle gözyaşı görme açısından önemli bir husustur. Çünkü gözyaşı olmazsa net görme imkanımızda olmaz.

Göz kuruluğu belirtileri

Gözyaşı her insanda aynı miktarda salgılanmaz. Bu nedenle bazı kişilerde göz kuruması sorunu yaşanabiliyor. Göz kurumasından dolayı aşırı derecede göz yanması ve batması şikayetleri görülür. Göz kuruluğundan dolayı gözde yaşarma da meydana gelmektedir. Buda göz kuruluğunun en belirgin sebebidir. Çünkü göz kuruluğundan dolayı gözyaşı irritasyona bağlı olarak daha fazla gözyaşı salgılar.

 

Göz Kuruluğu Nedenleri

 

Romatizmal hastalıklar, göz kapaklarının yapısını bozan hastalıklar, A vitamini eksikliği ve doğum kontrol hapları göz kuruluğuna neden olmaktadır. Bazı hastalarda ise göz kuruluğunun nedeni tam olarak anlaşılamaz. Göz yaşı salgısı ileri ki yaşlarda daha da azaldığı için genellikle yaşlılarda bu sorun daha fazla yaşanır.

Göz yaşı tedavisi için suni gözyaşları kullanılır. Eksik olan gözyaşı suni gözyaşları tarafından tamamlanır. Eğer suni gözyaşı göz kuruluğunu gidermeye etkili olmadıysa gözyaşı kanalları tıkanmış olabilir. Göz kuruluğu sorunu yaşayanların bulundukları ortam nemli olmalı, aşırı sıcaktan kaçınmalı ve sigara dumanından uzak durmaları gerekir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir