Göz Kanlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Gözün içindeki beyaz kısım yani göz bebeğinin etrafı ince bir zar şeklinde konjoktiva tabakası ile örtülmekte ve bu bölgede başta yaz mevsimi olmak üzere, nadiren de diğer mevsimlerde kanlanma husule gelmektedir. Göz bebeğinin etrafında yer alan bu beyaz bölgede genişleme ve büzülme özelliğine sahip aşırı derece kılcal damarlar bulunmaktadır. İşte bu kılcal damarlarda bir takım sebeplerden ötürü çatlaklar meydana gelmekte ve dışarıdan göze bakıldığı zaman gözde kanlanma olduğu söylenmektedir.

Göz kanlanmasının sebepleri

 

Gözde kanlanmanın mütenevvi sebepleri bulunmaktadır.Bu sebepler kimi zaman önemsiz olmakta kimi zamanda son derce mühim olmaktadır. Gözde husule gelen bu kanlanmaya yol açan sebeplerin önemsiz olanları toz zerrecikleri ve güneş ışığıdır. göze giren toz zerrecikleri ve güneş ışığı gözde kanlanma nedeni olan önemsiz sebeplerdir. Ancak, bazı göz hastalıkları, travma ve alerji gibi nedenler gözde kanlanmaya yol açan ciddi sorunlar olduğu için kesinlikle önemsenmelidir.

Göz kanlanmasının nedenleri arasında yer alan bir diğer sorunlarda sık sık bilgisayar ekranına bakmaya maruz kalma, aşırı derece ve yakından televizyon seyretme, gözü çok sık kırpmama, göz kuruluğu, göze yabancı cisim kaçması, kirpik dibi iltihabı, aniden çıkan göz tansiyonu, göz içi iltihabı gibi sorulardır. Bunların yanı sıra romatolojik ve tiroid hastalıkları da gözde kanlanmaya yol açar.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir