Göz Hastalıkları

Dünya Göz Hastanesi

İnsanın en önemli organlarından bir sayılan gözler görme işlevini en iyi şekilde yerine getirirler. Böylelikle insanın dış dünya hakkındaki bütün gelişimini besleyen bir organ haline gelen gözler en az kalp ve beyin kadar önemli organlardır. Çünkü göz adeta bir kamera gibi dış dünyadan aldığı verileri saniyelerden daha küçük zaman dilimleri içerisinde beyne ve sinir odaklarına ileterek insanda hatıra veya bilinç oluşmasını görüntülü olarak desteklerler. Gözler en gelişmiş kameralardır diyebiliriz. Örneğin bir filmi gözün gördüğü netlikte ve kalitede izlemenize imkan yoktur. Filme çekilen görüntüler olsa olsa gözün yeteneklerine yaklaşabilirler.

Göz Altı Morluğu

Göz cisimleri üç boyutlu ve renkli olarak, cisimlerin hatlarını keskin bir şekilde bize sunar. Bu açıdan bakıldığında “gözü gibi bakmak” deyimi daha da anlam kazanmaktadır.Göz küresi yetişkin bir insan vücudunda çapı ortalama 2,5 santimetre olan bir organ olarak gözlenir. Bu göz küreleri 4 ayrı kas bölgesinin yardımıyla hareket edebilme yeteneğine sahiptir. Göz küresi sert bir tabakadan oluşmaktadır ve arka – ön kısımları arasında tabaka kalınlığı bakımından farklılıklar görülür. Gözün arka tabakası opak bir yapıdayken, ön tabaka tamamen saydam bir biçimdedir. Bu tabakaya aynı zamanda kornea denmektedir.

Göz Makyajı

Gözün orta katmanı ise damar yapıları içeren bir katmandır. Gözün rengini sağlayan yapı ise iris olarak adlandırılır. İris tabakasının ortasında ise göz bebeği yer almaktadır. Gözbebeğinin arkasında ise gözün merceği görevini gören lens yapısı yer alır. Lensin önünde ve arkasında göze canlılığını veren sıvılar mevcuttur.

Göz Ameliyatı

Görme bozuklukları insanın dünyaya ayak bastığı günden bu yanan yağın bir seyirde gözlemlenmektedir. İnsanın teknolojisi geliştikçe genel göz ve görme bozuklukları için insanlar gözlük kullanmışlardır. Gözlükler esasında gözün eksiklerini yine gözde yer alan bir özellikle tamamlamaya yarayan aletlerdir. Gözlükler mercek yapılı camlardan üretilirler. Ancak günümüzde mercekleri oluşturmak için yalnızca cam değil sentetik ve ince plastikler de kullanılabilmektedir.

Göz Altı Torbaları

Gözlük kullanmayı gerektiren göz kusurları ise tamamen görme biçimlerinin aksamasıyla ilişkilidir. Hipermetrop, miyop, astigmat, presbiyopi gibi rahatsızlıklar için özel olarak tasarlanan gözlükler hastayı sıkıntılarından kurtararak kusursuz bir görüş biçimi sağlamaya yeterli olabilirler.

Göz Kapağı

Aslında sayılan bütün göz hastalıklarında görme biçimleri kesintiye uğrar ve genellikle görülmesi istenen cismin netliğinde kusurlar meydana gelmektedir.  Son dönemlerde insanların yalnızca gözlükler vasıtasıyla giderebildikleri rahatsızlıklar için yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında lazer tedavisi yeni olsa da uygun bir seçimdir ve hastaları külfetten kurtarmaktadır. Ancak lazer tedavisi bir ameliyat kisvesi olduğu için insanlar arasında tercih miktarını az seviyede tutar. Bunun yanında gözlüklere kıyasla çok küçük hacimlere sahip lens yapıları birçok insan için tercih konusu olmaya devam etmektedir. Bu nedenle sinir sistemi dışında kalan göz rahatsızlıkları için tedavilerin her zaman mümkün olduğunu söylemek mümkündür.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir