Göz Hastalıkları Nelerdir

ZARAR GÖRDÜĞÜ TAKDİRDE TEDAVİSİ OLDUKÇA ZOR OLAN GÖZ SAĞLIĞIMIZ

      Gözler dünyaya açılan pencerelerimiz. Bir kez zarar gördüğünde ise tedavisi zor olan göz sağlığımızı ne kadar önemsiyoruz? Her yaşın göz sorunları farklılık gösterebiliyor. Bu rahatsızlıkları önleyebilmek için de düzenli aralıklara göz muayenesinden geçmek gereklidir. Görme duyusunu kaybetmek herkes için oldukça korkutucu olsa da maalesef göz sağlığına yeterince önem verilmemekte.

EN ÇOK MERAK EDİLEN GÖZ HASTALIKLARI NELERDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

       Oldukça sık görülen ve en çok merak edilen göz rahatsızlıkları arasında ambliyopi yani göz tembelliği başta geliyor. Ambliyopi, erken çocukluk döneminde normal görsel işlemini tamamlayamamış gözler için kullanılan bir hastalık terimidir. Bu rahatsızlık halk arasında tembel göz veya göz tembelliği olarak biliniyor. Göz tembelliğini düzelmek için en erken zaman çocukluk dönemi olmasından dolayı oldukça dikkatli olunması gereken bir rahatsızlık. Her çocuk mutlaka üç yaşına kadar en az bir kere kapsamlı bir göz muayenesinden geçirmelidir. Sarı nokta hastalığı, gözün merkezinin görmesinden sorumlu olan maküla isimli bölgenin yapısının bozulması ve fonksiyonunu kaybetmesine sebep olan bir göz hastalığı. İleri yaşlarda oldukça yaygın olan hastalıkta görme bulanıklığı yaşarlar. Yüksek tansiyon hastaları ve sigara kullananlarda oldukça sık rastlanılan bir hastalıktır. Keratokonus, gözdeki korneanın ileri düzeyde incelme ve sivrileşmesine giden bir hastalıktır. Bu duruma korneadaki şekil bozukluğu da denilebiliyor. Korneadaki sivrileşme miyopi ve astigmatizmada artışa sebep oluyor ve bu nedenle kullanılan gözlükler ile görmede tam bir düzelme sağlanmıyor. Genellikle ergenlik döneminde başlayan yirmi ile kırklı yaşlarda ilerleme gösteren ve kırklı yaşlarda ise durağan döneme girebilen bir hastalıktır. Tedavi için erken teşhis oldukça önemli.

       Göz sağlığını koruyabilmek için özellikle gençlerin ileri yaşlarda dünyayı daha net görebilmeleri için bol bol meyve yemeleri tüketmeleri gerekmekte. Gözlerde oluşabilen bir takım sorunlar vücudumuzdaki çok önemli hastalıkların habercisi olabiliyor. Bunlardan biri olan katarakta göz merceği saydamlığını kaybediyor ve görme de azalma yaşanıyor. Glokom, göz içi basınçlarının yükselmesi ile görme sinirinin giderek zayıflamasına ve görme kaybına yol açıyor. Yetişkinlerde görülebilen göz hastalıklarının çoğu genellikle bebeklerde ve çocuklarda daha sık görülebildiğinden A vitamini almak oldukça önemli. Göz sağlığını etkileyen hastalıklardan bir tanesi de kronik diyabettir. Diyabetlerde görme kaybı ihtimali normalden çok daha fazla olduğundan dolayı beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Erken yaşlarda bol bol meyve tüketimi ilerleyen yaşlarda görme kayıplarını önemli oranda önleyebilmektedir. Çoklu vitamin almak katarakt riskini yüzde almış oranında azaltmaktadır. Okul çağındaki çocukların göz sağlığını koruyabilmek ve gözlerini yormadan çalışmalarını sağlayabilmek için çalışma masalarının aydınlık olmasına ışığın gözlere yansımamasına dikkat edilmelidir. Karanlıkta kesinlikle televizyon izlenmemeli ışığın direkt gözlere gelmemesine dikkat ederek de göz sağlığımızı horuyabiliriz.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir