SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Göğüs Ağrısı Sebepleri

Göğüs Ağrısı Sebepleri

Göğüs Ağrısı Nedenleri

Göğüs ağrıları göğüs ağrısını yaşayanlar tarafından bir rahatsızlık oluşturur ve göğüs bölgesini etkileyen bir darbeye bağımlı olarak açıklanabilir. Göğüs ağrısı şiddetliden hafife doğru bir yelpazede seyreder ve en şiddetli göğüs ağrısının hasta tarafından tanımlanması güçtür, çünkü şiddete yönelik bir kıstas söz konusu olamamaktadır. Göğüs bölgesinin insan vücudundaki konumu dolayısıyla ağrıyan bölgenin birçok hastalığın belirtisi ya da uyarıcısı olduğu söylenebilir. Ancak bu göğüs ağrısı bir hastalıktan ziyade sadece ağrısı hissedilen bir kas gerilmesi sebebiyle de ortaya çıkmış olabilir.

Göğüs Ağrısı Tedavi

Örnek verecek olursak bir göğüs ağrısı olarak hissedilen bir durum sol göğüs, sol kol ve çene üzerinde bir etki gösteriyorsa, diğer taraftan bu ağrının başlangıcı ağır fiziki hareketler sırasında oluşup, dinlenme süreciyle azalan bir seyirdeyse akla gelebilecek ilk rahatsızlıklar damarlara bağlı hastalıklardır. Bir başka göğüs ağrısı da sadece solunum şiddetine göre değişip, özellikle göğüs bölgesinde bir “batma” durumu olarak gözleniyorsa, altyapıyı oluşturan hastalığa yönelik bulguların ilk sıradaki koşullarından biri olarak değerlendirilir.

Göğüs Ağrısı  Tedavisi

Göğüs ağrısının sebeplerinin çok çeşitli olabileceğini olabileceğini belirtmiştik. Bir göğüs ağrısını öncelikle akciğere bağlı hastalıklar olarak ele aldığımızda karşımıza çıkan listede, akciğerde yer alan virüslerin yol açtığı enfeksiyonlar, akciğer atardamarının ya da bu atardamarın kollarından birinin tıkanıklığı, akciğer sönüşü, akciğer kanseri, diğer organlarda yer alan kanser bölgelerinin akciğere yayılımı, verem gibi hastalıklar yer alır. Kalp organını merkez alarak göğüs ağrısının sebepleri araştırıldığında ise başlıca hastalıklar arasında damar rahatsızlıkları, kalp kapaklarına bağlı hastalıklar, damar hasarları, kalp zarına yönelik hastalıklar bu listede varlık gösterirler. Ayrıca mide ve bağırsaklardaki olumsuz durumların da göğüs bölgesine çeşitli etkileri olabilmektedir. Özellikle mide asidinin göğse geri yükselmesi, safra kesesine bağlı ağrılar, pankreas ve ülser gibi rahatsızlıklar mide ve bağırsak sisteminin temelini oluşturduğu göğüs hastalıklarıdır.

Göğüs Ağrısı Çeşitleri

Yine de göğüs ağrısı sebeplerinin büyük çoğunluğu kaburga eklemlerine dayanarak kırıkların ve çatlamaların, omuz, bilek ve kola bağlı rahatsızlıkların, kas devinimlerinin oluşturduğu hafif rahatsızlıklar olarak öngörülebilir. Bir diğer göğüs ağrısı kaynağı da psikolojik rahatsızlıklardır. Özellikle panik atak hastalarının en çok gözlemlenen şikayetleri de göğüs ağrıları üzerinedir.

Göğüs Ağrısı Belirtileri

Enfeksiyon hastalıklarının sebep olduğu göğüs ağrılarına, ateş nöbetleri, öksürük, balgam gibi faktörler eşlik eder. Ağrı akut niteliktedir ve derin soluklarla göğüs ağrısı şiddetlenir. Akciğer damarlarına bağlı kan pıhtısı tıkanıklıkları da enfeksiyonların sebep olduğu ağrılarla benzer niteliktedir. Ancak akciğer kanserinde bu ağrı akut olarak değil adım adım başlar. Ancak ve ancak tümör hücresi yayılımını arttırdığında ağrılar şiddetlenir. Kalp temelli damar hastalıkları da özellikle fiziksel eforun sonucu olarak göğüs ağrısını hissettirir. Sol kola ve parmaklara, boyun ve çeneye kadarki bölgeye yayılım gösteren bu ağrı eğer mide bulantısı, kusma ve yoğun terleme eşliğinde devam ediyorsa acil tedavi kaçınılmazdır.

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
  1. merve
  2. havva
  3. eyup
  4. dilek
  5. nuran
    • Hacibey yaman

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir