Glokom Hastalığının Tedavisi

İŞTE ÇOK MERAK EDİLEN O HASTALIK GLOKOM

     Glokom, görme sinirine hasar vererek körlüğe neden olan, oldukça ciddi bir hastalıktır. Birçok glokom çeşidi bulunmakta fakat kronik açık açılı glokom adı verilen en sık görülen glokom çeşidinde, eğer göz içi basıncı çok yüksek seviyelerde değilse hastalık hiçbir belirgin belirti vermeden sinsi olarak seyredebilmektedir. Bu nedenle hastalığın teşhis edilmesi, ilerlemiş dönemlerinde yapılabiliyor. Glokom genellikle 40 yaşın üzerindeki yetişkinleri etkileyen bir göz hastalığı. Ameliyatta özellikle gençlerde başarı oranı oldukça düşük.

 GLOKOM BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

     Glokom dünyada milyonlarca kişide görülen ve her insanda ortaya çıkabilecek bir hastalık. Bununla birlikte bazı faktörler hastalığın ortaya çıkma riskini arttırabiliyor. İlerleyen yaş, ailede glokom olması, sigara, şeker hastalığı, migren rahatsızlığı olanlar glokom hastalığının ortaya çıkma riski normalden daha yüksek olduğu için görme sinirindeki hasarın erken teşhisi amacıyla düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Tüm glokom hastalıkları aynı olmamakla birlikte, glokom esas olarak üç ana grupta incelenmektedir. Açık açılı glokom hastalığında göz içi sıvısının gözden emildiği açı açıktır. Kapalı açılı glokom hastalığında göz içi sıvısının gözden emildiği açı gözün renkli kısmı tarafından kapalıdır. Konjenital glokom hastalığında ise doğuştan gelen bazı göz gelişim bozuklukları nedeni ile göz içi basıncı yüksektir. Göz içi basıncı eşit olan iki kişiden birinde glokom hastalığı saptanabilir. Burada önemli olan, kişinin görme sinirinin ölçülen göz içi basıcına dayanıp, dayanamadığıdır. Glokom belirtilerinin çoğunda merkezi görmeden önce görme alanının dış bölgeleri zarar görmektedir.

      Glokom tedavisindeki en etkili yöntem göz tansiyonunun düşürülmesidir. Bu şekilde görme kaybının önüne geçilmesi amaçlanır. Göz tansiyonunu düşürmenin ise farklı yolları mevcuttur. Bunlar sırası ile damla tedavisi, lazer tedavisi ve cerrahi tedavidir. Ayrıca göz tansiyonunuzun yükselmesine veya görme kaybının ilerlemesine neden olan diğer hastalıklarınızın da tedavisi gerekebilir. Glokom tedavisi kaybedilmiş görmeyi geri kazandırmaz. Sadece hastalığın ilerlemesini durdurur. Bu nedenlerle tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar faydalı olacaktır. Glokom, genellikle başka bir nedenle, sıklıkla da sıradan bir gözlük muayenesi veya basit nedenlerle doktora başvuran hastalarda yapılan muayene sırasında tesadüfen teşhis edilmektedir. Bu sebeple göz muayenesi sırasında göz tansiyonunun da ölçülmesi gerekmektedir. Oldukça sinsi bir hastalık olan Glokom, yavaş seyreden, fakat sürekli ilerleyen ve giderek göz siniri tahribatına yani görme kaybına yol açan bir belirtisi olmayan kronik bir göz hastalığı olduğundan dolayı, glokom hastalarının belirli aralıklarla göz tansiyonlarının ölçülmesi, görme sinirlerinin değerlendirilmesi ve görme alanlarının incelenmesi gerekir. Glokomun erken teşhisi için düzenli göz muayenelerine gitmek gerekmektedir. Glokom tedavisinde hastanın rolü çok önemlidir. Glokom kronik bir hastalık olduğundan dolayı tedavi ömür boyu sürer ve kararlılık ister. Teşhis edilip tedavi altına alınmayan glokom, kalıcı körlükle sonuçlanmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir