Giresun için düşündürücü tablo!

Giresun’da, 350 diyaliz hastası böbrek nakli beklerken, 2011 yılında 5, 2012 yılında sadece 2 kişinin nakil yaptırabildiği belirtildi. Diyaliz Hekimi Dr. Yürgör Yaylı, organ bağışında dünyanın en geri ülkelerinden biri olduğumuzu söyledi.

Diyaliz Hekim Yürgör Yaylı, yaptığı açıklamada; Türkiye’de 50 bin diyaliz hastası olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bunlardan iki bini kayıtlı nakil beklemektedir.Giresun’da ortalama 250 merkezde olmak üzere 350 diyaliz hastası bulunmaktadır. 2015 yılında bu rakamın Türkiye genelinde 125 bine ulaşması öngörülmektedir.Bir canlıdan diğerine böbrek nakli konusunda dünyada 4. sırada yer alırken, bir kişinin vefatından sonra yapılan organ naklinde ise en son sırada yer almaktayız. Bu da organ nakli konusunda duyarsız bir toplum olduğumuzu ortaya koymaktadır.”

Böbrek hastalığının nedenleriyle ilgili bilgi veren Diyaliz Hekim Yaylı; şunları söyledi:

“Toplumda her yedi kişiden birinde mutlaka böbrek rahatsızlığı bulunmaktadır. Ancak, diyaliz aşamasına gelmediğinden bunu fark edemiyoruz.Böbrek rahatsızlığının nedenleri tansiyon, şeker hastalığı, bilinçsiz ilaç kullanımı, böbrek iltihabı başlıca nedenlerdir. Bunların belirtileri ise halsizlik, bulantı, kusma, şuursuzluk,vücutta aşırı şişlik, yüksek tansiyon gibi şikayetlerle bulgulardır. Korunma yöntemleri ise ailesinde şeker, tansiyon rahatsızlığı olan kişilere belirli aralıklarla doktor kontrolü yapılmalıdır.Böbrek iltihabı için bol su içerek idrar yolları temizlenmelidir.Ayaklar soğuktan korunmalıdır.İlaç kullanmak zorunda kalanlar mutlaka doktor kontrolü olmalıdır.”

Giresun’da 2011 yılında 5, 2012 yılında 2 böbrek nakli yapıldığını belirten Diyaliz Hekim Yaylı; sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaman zaman diyaliz merkezi olarak yaptığımız seminer ve toplantı gibi etkinliklerde organ bağışının önemiyle ilgili bilgilendirme yapılmaktayız. Ancak, genel olarak ülke ve bölge olarak organ bağışında son sıralarda yer almaktayız. Organ nakli ile ilgili merkezimize gelenlere organ nakli yapan hastanelerle irtibata girerek gerekli kolaylığı sağlamaktayız.Gerek çaprazlama gerek yakınlarına böbrek bağışlanmasının yanı sıra organ bağışı konusunda da duyarlı bir toplum olmalıyız.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir