Gıda Zehirlenmesi

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda zehirlenmesi çeşitleri oldukça fazladır. Gıda zehirlenmelerinde her zaman dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur dikkat edilmez ve önemsenmez ise gıda zehirlenmelerinin sonucu ölüme kadar gidebilmektedir. Vücudumuz için zararlı olan besin ve yiyecek maddelerinin üzerine bulaşmış mikrop ve tehlike yaratacak değişiklikler sonucu oluşan ani bir hastalık olarak nitelendirebileceğimiz gıda zehirlenmelerinde alınan besin maddelerine ve yiyeceklerimize özen göstermemiz gereklidir.

Gıda Zehirlenmesi  Tedavileri

Gıda zehirlenmesi oluşumuna sebep olabilecek değişik maddeler bulunabilmektedir. Çevreden gelen etkenler, yediğimiz ya da içtiğimiz bir yiyecek maddenin içerisinde bulunan tencere ya da kabın sebep olabileceği gıda zehirlenmesi çeşitleri de bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra satın aldığımız bir yiyecek maddesinin satın aldığımız yerde uygun koşullarda bekletilmemiş olması, günü ve tarihi geçmiş besin maddelerinin oluşturduğu gıda zehirlenmelerine de sıklıkla rastlanılmaktadır. Bizler kendimizi korumak için gerekli önleyici tedbirleri almalıyız.

Marketlerden yaptığımız alış verişlerde mutlaka ürün satış kılavuzlarını dikkatli şekilde okuma alışkanlığı kazanmalıyız. Üretim ve son tüketim tarihleri gıda maddelerinde oldukça önemlidir yine üzerindeki etiketteki saklama koşullarına da dikkat ederek satın aldığımız gıdaları o şartlarda saklamalı ve bekletmeliyiz. Açık ve ambalajsız ürünleri kesinlikle satın almamalıyız. Gıda zehirlenmelerinin oluşumunda gıdanın bekletilmesi sebebiyle üremiş olan mikroorganizmalar veya bunların oluşturduğu toksinleriyle de gıda zehirlenmesi belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Zehirli maddenin cinsine ve özelliklerine göre gıda zehirlenmelerinde ki ciddiyet azalmakta ya da çoğalmaktadır. Ama bazı gıda zehirlenmelerinde cinsine ve özelliklerine göre değişiklik gösterebilmekte sonu ciddi bir şekilde sonuçlanan gıda zehirlenmelerine de rastlanabilmektedir.

Gıda Zehirlenmesi  Nedir

Gıda zehirlenmesi ile karşı karşıya kalan kişilerde değişik belirtiler görülebilmektedir. Besin zehirlenmelerinin en önemli sebeplerinden olan gıdalar üzerinde üremiş olan ve çoğalan mikropların oluşturduğu gıda zehirlenmesidir. Gıda zehirlenmesinden şüphelenen kişilerde hastalık belirtileri olarak bulantı, ishal görülebilir. Bunun yanı sıra karın bölgesinde şiddetli ağrı, ateş, baş ağrısı da görülebilmektedir. Bu kişilerin zaman geçirmeden hemen bir sağlık kurumuna başvurmaları gerekmektedir hatta şüphelendikleri besin maddesini de yanlarında götürürlerse hangi besinin gıda zehirlenmesine sebep oluşturduğu da böylelikle belirlenebilir.

Hamilelikte Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmelerinde bekletilmiş ve fazla süre açıkta bulunan yiyecek maddelerinde genellikle bakteri ve mikrop oluşumu olabilmektedir. Kolay bozulabilen iyi soğutulmamış tavuk eti genellikle çok bakteri üretmekte ve gıda zehirlenmelerinde en baş sırada yer almaktadır. Gıda zehirlenmelerine karşı koruyucu önlem oluşturabilmek için alınan sebze ve meyvelerinde de iyice yıkanarak yenilmesi gereklidir.

Çünkü bu sebze ve meyveler oluşurken kullanılan gıda ve tarım ilaçları uygulandığından besinler üzerinde bu kalıntılar oluşabilmekte ve bunların vücudumuz için sakınca ve risk oluşturması mümkün olduğundan iyice durulanması ve temizlenmesi gereklidir. Gıda zehirlenmesinden şüphelenen ve belirtilerini hisseden hastalar yedikleri yiyecek maddesini kusma yoluyla çıkartarak rahatlayabilirler fakat yine de kendilerine yakın bir sağlık kurumundan yardım almalıdırlar. Gıda zehirlenmelerinde genellikle hastaya serum bağlanarak tedavi edilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir