Genital Siğil (kondilom) Tedavisi

Eller başta olmak üzere cildin çeşitli bölgelerinde husule gelen siğillerin, penis, vajen ve makat bölgesinde görülen haline kondilom (genital siğil) denilmektedir. Genital siğil el ve cilt üzerinde görülen siğillere göre daha zor tedavi edilmektedir. Bunun nedeni ise bu bölgenin sürekli kapalı olması ve nem açısından da cilt üzerinde ki bölgelere nazaran fazlalığıdır. Virüslerin sebebiyet verdiği genital siğillerin tedavisi ne yazık ki uğraştırıcı olduğu kadar, bu siğiller bulaşıcıdır da.

 

Karnıbahar görünümünde ki siğiller, yaklaşık olarak 1-2 mm ile 1-2 cm arasında bir boyuta sahip olmakla beraber, kaşıntı, kanama, başka bölgeler sıçrama gibi şikayetlere yol açmaktadır. Bu bölgede husule gelen siğillerin tek nedeni de, başkasından bulaşmadır. Partnerin penisinden, anal sekten, ellerde varsa tahretlenirken, genital siğil sorunu olan bir kişiyle aynı klozete oturmaktan ve siğilli bir kişinin eşyasını kullanmaktan geçmektedir.

Genital siğil tedavisi için çeşitli metotlar uygulanır. İlaç tedavisi, Crioterapi, Elektrokote ve Radyofrekans genital siğil tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. İlaç tedavisinde asidik ilaçlarla kondilomların yakılması sağlanırken, Crioterapi yönteminde -60 derece de kondilomların dondurulması ve çürütülmesi sağlanır. En başarılı tedavi olan elektrokoter tedavisinde de elektirik enerjisiyle kondilomların yakılması hedeflenir. Diğer başarılı yöntem olan radyofrekans da da radyo dalgaları kullanılarak yakım işlemi gerçekleştirilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir