Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası Nedir 

Genel sağlık sigortası, sosyal sigortalar kurumunun düzenlemiş olduğu bir önerge konumundadır. Genel sağlık sigortası yaptırmak isteyen bireyler gelir tespiti yaptırmak zorundadırlar.Bu gelir tespitlerini her ilde valilik tarafından görevlendirilmiş sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı görevlileri  tarafından yaptırılacaktır.

Devletin zorunlu kıldığı genel sağlık sigortası, sağlık sigortası bulunmayan kişilerin en geç 29 Şubat’a kadar gelir beyanı ve tespiti yaptırmak zorunda bırakmıştır. Başvuruda bulunmayanlar hakkında asgari ücretin 2 katı gelir kabul edilecek ve başvuruda bulunmayan kişilerden aylık olarak 210 küsurat TL prim alınacak.

Genel sağlık sigortası için gelir testine başvuru yapmayan kişilerin gelir seviyeleri, tescil tarihinden itibaren asgari ücretin iki katı kabul edilecek. Anne ve babaları tarafından yararlanan 18 yaşını aşmış öğrencilik yapan bireylerin ise bağlı oldukları Sosyal Sigortalar Kurumu İl Müdürlükleri ve Merkez Müdürlüğüne bizzat ve şahsen müracaat ederek güncelleştirme işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Gemici veya yurtdışında yaşayan ancak ikameti Türkiye’de bulunan Türk vatandaşları Adrese Dayalı Nüfus kayıt Sisteminden adres güncelleştirmeleri yapmak zorundadır.

Genel sağlık sigortasında Şayet işsiz ve sigortasız olanlar ise bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak, gelir tespiti yaptıracaklardır. Doksan günde bir olarak otomatik güncelleştirmeye tabii tutulacaktır. Gelir tespiti sonucunda itiraz hakkınız mevcuttur. Prim tutarı tebliğ edilenler, gelir testine karşı bildirim tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde gelir tespitine yazılı dilekçeler vasıtası ile itiraz etme hakkına sahiptir.İnternet üzerinden hiçbir  işlem yapılamaz ancak bilgi alınabilir.Bu bilgiler siz değerli vatandaşlarımıza faydalı olabilmek için hazırlanmıştır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

30 yorum

 1. Diş konsunda özel has. ve dr.lar ile anlaşma
  var mı?
  İmplant bedeli karşılanıyor mu?

 2. 4 üncü ayda gss sigortası başvurusu yaptık 9 uncu ayda onaylanıyor.Bizden 9 aylık paranın yani 35x 9 = 300 küsür tl para istiyorlar.İyide arkadaş 9 ay boyunca faydalanmadığım bir hizmete nasıl borçlanıyorum.Tam 5 ay boyunca değerlendirme bekledik değerlendirme süresince hiç bir sağlık hizmetinden faydalanamıyorum ama 9 aylık borcu bana yüklüyorlar.Böyle saçmalık mı olur

 3. ben böle sistemin içine tükürim bu hükümet iyi dedikçe çıvıttı bi daha oy alır ama kimse vermz bunlara oy bidaha güya iyilk yapıyo madem çok iyisniz herkez ayda yatırsın 35tl ssk lı yapın gelir testi neymiş babasının yanında yaşamayan ama ikametgahı orda olana göndermişler ayda 225tl saçmalıktan bşka bşy degil ne bilim babassının gelirini her gayrimenkulu olan geliri çok olanmı demek git araştır bi o gayrimenkul kaç kişi verasetli ayda kaç tl para düşüyo o test yaptıgınız kişi babasıylamı yaşıyo valla saçmalık bidaha bu hhükmete oy verirsem ne olayım

 4. eşim işsiz olduğu döenmde bizde gss yaptırdık 2 ay ödedik işe girince iptal olmuştur diye önemsemedik . hastanaye gittiğimizde borçlusunuz dedi. 710 tl borç çıkmış şaşırdık ödeyeceksiniz diyoar yoksa sağlıktan yaralanamıyomuşuz. napmammız gerekiyor bilg. seviniriz.

 5. sigortalı bir işe başladım.sigorta primim bu ay ödendi.acaba genel sağlık sigortam iptal olurmu.her kez farklı bir şey söylüyor.genel sağlık sigortası iptali çok zor oluyormuş.ne yapmam lazım acaba.

 6. Bende bu işle ilgili bugün görüşmeye gidecem Bakalım nasıl birşeyle karşılaşacam

 7. ayda 35tl yatırmaktayım. çalışmadıgım için her ay ödemekte güclük cekiyorum. aile imkanım yok onlarda ücretli ve yatıramıyorlar 26 yaşındayım işsizim iptal etmek için ne yapmalıyım. saglık problemlerimde var borclu oldugum için doktora gidemiyorum.

 8. Ben geçen sene üniversiteyi kazanamamıştım fakat gelir testi yaptırıp sağlık sigortası yaptırdım. Bu sene üniversiteyi kazandım göre sağlık sigortam iptal olur mu ? Yapmam gereken herhangi birşey var mı acil yardım edin

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir