SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Gen Transfer Teknikleri Nelerdir ?

Gen Transfer Teknikleri Nelerdir ?

         Gen Transfer Teknikleri Nelerdir ?

1.  Agrobacterium aracılığıyla gen transferi

Agrobacterium, toprakta doğal olarak yaşayan, gram negatif, spor oluşturmayan, hareketli, çubuk şekilli (Basil ) bir bakteri olup, yaralanmış dokulardan organizmaya girerek tümör benzeri dokular oluşturur. Bu bakterinin iki türü vardır:

1.Bitkilerde kök boğazı kanseri (A. tumefaciens) yapan ve 2.Saçak kök (A. rhizogenes) oluşumuna neden olan türleridir.

A.tumefaciens‘in taç tümör oluşturmasının nedeni; Sahip olduğu Ti (Tumour İnducing= tümör oluşumunu teşvik eden) plazmid ‘in T-DNA bölgesini bitki genomuna entegre etmesidir

2. Doğrudan DNA Transfer Teknikler

  • Biyolistik Gen Transferi (Partikül Tabancası ile Gen Aktarımı

Partikül tabancasıyla, spermidin (Birden fazla bazik grup taşıyan amino asitlerden oluşmuş yaygın bir poliamin)’le ağır metal partiküllerine (1-2 μm, altın veya tungsten) yapıştırılmış DNA parçalarının bitki hücre ve dokularına helyum gazı şokuyla bombardımanı yoluyla yapılmaktadır.Partikül bombardımanı metoduyla DNA parçası yerine doğrudan faj, bakteri veya maya hücreleri hedef dokuya transfer edilebilmektedir. Bu yolla yüksek moleküler DNA transfer edilebilir ve DNA izolasyonu ve saflaştırılması gibi zor işlemlerden sakınılabilir.

  • Elektroporasyon ve PEG aracılığıyla transformasyon

Yüksek voltajlı elektrik (elektroporasyon) veya kimyasal maddelerle (PEG:Polietilen glikol) ile hücre zarının geçirgenlikleri geçici olarak arttırılır. İstenilen geni taşıyan DNA parçasının hücre içine girmesi sağlanır.

  • Mikro enjeksiyon

Bitkiye aktarılacak olan genleri taşıyan DNA parçası çok ince kılcal pipetlerle veya enjektörlerle doğrudan immobilize edilmiş hedef  hücrelere steril şartlarda mikroskop altında enjekte edilir. Basit gibi görünmesine rağmen zor bir metottur, ancak başarılı sonuçlar alınır.

Bu yöntemlerin dışında Sonikasyon, Lazer mikro ışınlarıyla transformasyon, Silikon Karbit Fiberleri ile transformasyon, Desikasyon, Üreme hücrelerine DNA enjeksiyonu gibi gen aktarım teknikleri de mevcuttur.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir