Gelir İdaresi Başkanlığı Hakkında

Gelir İdaresi Başkanlığı Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

GİB Osmanlı zamanından bu yana geliştirilerek sürdürülegelmiş bir kurumdur. Öncelikli amaçları arasında vergi denetimini sağlamaktır devlet adına. Vergide adalet sağlamak kanunlara uygun vergilendirmek gibi.

Gelir İdaresi Başkanlığı Ankara

Osmanlı tarihinde Osman Gazi’nin söylediği bir söz üzerine ilk vergi uygulamasına başlanılmıştır. 1838 tarihine kadar Osmanlı Devletinde tam anlamı ile bir maliye bakanlığı yoktu. 1838’de yayınlanan bir Hatt – ı Hümayun ile devlet teşkilatı içerisinde resmen bir Maliye Nezareti kurulmuştur . 1920 yılında vergi kanunu olmuştur . 1946 senesinde de gerçek anlamıyla Gelirler Genel Müdürlüğü adına ilk olarak rastlanılmıştır.

Gelir İdaresi Başkanlığı Adana

Gelirler Genel Müdürlüğü’nün  genel olarak görevleri, devlet gelirleri politikasını hazırlamak, devlet gelirlerine ilişkin kanun ve tüzükleri hazırlar, devletin gelir bütçesini gerekçeleri ile düzenler, milletler arası vergi ilişkilerini yürütür. Bunlar dışında vergi denetimini gerçekleştirir, vergi istihbarat hizmetlerini yürütür, vergi ile alakalı gerekli örgütlenmeleri yapar ve düzenler, gerekli toplantılara katılır. Teşkilat ve görev alanına giren işlemleri inceletir ve denetletir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Telefon

Daha sonra da 2005 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. Gelir politikasını tarafsız, saydam olarak ve güvenilir bir şekilde en az maliyet ile vergi geliri almak, her hangi bir durumda gerekli tedbirleri almak Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kurulmasına, teşkilat, görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin esasları düzenlemektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı, kanunlar ile verilen diğer görevleri de yapmakla yükümlüdür. Gelir İdaresi Başkanlığı her türlü ekonomik yapı ve aktiviteyi geliştiren güvenilir, etkin, şeffaf ve küresel boyutta öncü ve örnek bir idare olma yolunda ilerlemektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı, gereken sorumlulukları yapabildiği sürece şeffaf ve güvenilir olarak kaldığı sürece halk da vergi konusunda ellerinden geleni yapmaya çalışmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tüm durumda güvenilirliği sağlayacak ve iyi bir görüntüyü halka sergilemek için gerekenleri yapacaktır .

Gelir İdaresi Başkanlığı iletişim

İletişim Bilgileri

Kurum Adı
Gelir İdaresi Başkanlığı
Internet Sitesi
http://www.gib.gov.tr/
Telefon
+903124152900
Faks
+903124152821
E-Posta
 
Yazışma Adresi
İlkadım Cad. Dikmen
06450 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir