Gece Körlüğü Nedenleri Ve Tedavisi

Halk arasında tavuk karası olarak isim verilen gece körlüğü A vitamini eksikliğinin sebep olduğu bir göz hastalığıdır. Beyne giden sinirlerin işlevlerini tam anlamıyla yapamamasından oluşan rahatsızlık, genetik ve ilerleyici özelliğe sahiptir..

Hasta olan kişinin, yoğun ışıkta, loş bir ortamda, gece alacakaranlık gibi ortamlarda gerektiği kadar görememesiyle gelişir. Kişi bulanık görür ve cisimleri seçemez.

Gece körlüğü küçük yaşlarda pek belirgin olmasa bile yaşa bağlı olarak gelişir. Hücre ölümü durana kadar ilerleyen hastalık belli bir zaman sonra körlüğe neden olur.

Gece Körlüğü Nedenleri

Gözün arka kısmında iki çeşit alıcı bulunur.

Koni biçimli hücreler

Çomak biçimli hücreler

Görevi renkleri ve detayların algılanması olan koni biçimli hücreler gözün ağ tabaka merkezinde birikir ve sadece parlak ışıkta uyarılır. Bu bölümün etrafındaysa çomak biçimli hücreler yer alır ve düşük ışıkta dahi nesnelerin görülmesini sağlar.

Çomak hücreler, gece görmeyi sağlayan rodopsin pigmentinin barındırır. Rodopsin ışığa duyarlı bir pigmenttir. Harekete geçirildiği zaman gece görmeyi sağlar. Bu pigmenti harekete A vitamini geçirir. Bu yüzden A vitamini eksikliği gece körlüğünün en büyük sebebidir. Gece körlüğünün diğer bir nedeni ise genetik yatkınlıktır.

Gece Körlüğü Belirtileri

Gece körlüğünün birçok belirtisi vardır. En önemli belirtisi ise karanlıkta net görememektir. Öncelikle karanlıkta meydana gelen görme zorluğu belli bir süre sonra loş ışıkta kendisini gösterir.

Gözün etraf da olup biteni yeteri kadar algılamaması sonucunda gündüz etrafa çarpmalar, takılma e düşmeler meydana gelir.

Gece körlüğünün diğer belirtileri ise ;

1- Konsantrasyon bozukluğu

2- Işık çakması ve etrafın parlaması

3- İleri derece astigmat ve miyop

Gece Körlüğü Tedavisi

Gece körlüğünün teşhis edilebilmesi için göz dibi, göz alanı ve erg tetkikleri yapılır. Göz dibi muayenede hücre bozulmaları bulunur. Sonra çevresel görmenin ne kadar daraldığını gösteren görme alanı muayenesi yapılır. Gece körlüğünün kesin bir tedavisi yoktur. A vitamini ve omega 3 takviyesiyle rahatsızlığın ileriye gitmesi önlenir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir