Gebelikte grip ve ateş, otizm riskini artırıyor

 

Pediatrics dergisinde yayımlanan araştırmaya göre otizm riski,  gebeliklerinin ikinci üç aylık döneminde grip geçiren annelerin çocuklarında iki  kat, bir haftadan uzun süren ateşli hastalık geçiren annelerin çocuklarında ise 3  kat fazla.
 
Danimarka’daki bilim adamları ile ABD hastalık kontrol ve önleme  merkezleri araştırmacıları tarafından yapılan çalışmaya 97 binden fazla anne ile 1997-2003 yılları arasında doğan çocukları katıldı. Anneler ile doğum öncesi ve  doğum sonrası anket yapan bilim adamları, gebelik sırasında geçirdikleri  hastalıklar ve kullandıkları ilaçlarla ilgili yaklaşık 200 soru sordu.
 
Araştırmada gebelikte geçirilen nezle, sinüzit, idrar yolları enfeksiyonu  ve genital enfeksiyon ile bebekte otizm riski arasında herhangi bir bağlantı  bulunamadı.
 
Bilim adamları, gebelikte antibiyotik kullanımının da otizm riskini  artırdığını gözlemledi.
 
Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler de benzeri sonuçlar gösterdi.  Deneyler, annenin bağışıklık sistemindeki değişikliklerin ceninin beynini  etkilediğini, annenin bağışıklık sisteminin ceninin gelişimi açısından sanılandan  çok daha önemli olduğunu ortaya çıkardı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir