Gebelik öncesi yapılması gereken kontroller

Sorunsuz bir gebelik geçirmek ve sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek istiyorsanız eğer, çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz anda gebelik öncesi yapılması gereken bir takım kontrolleri ihmal etmemeye özen gösterin. Çünkü hamilelik öncesi yapılan bu kontroller hem sizin hem de bebeğiniz için hayat kurtarıcı olabilir. Hayati önem taşıyan sağlık kontrollerini yaptırarak, uzman doktorunuzun önerilerine de kulak verirseniz ne sizin açınızda ne de bebeğinizin açısından bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Gebelik öncesi yapılması gereken kontrollerin başında sinsi seyreden hastalıklara karşı önlem almak ve gebeliği etkileyecek bir sorun varsa bu sorunun tedavisine başlamak gelir. Sinsi seyreden hastalıkları gün yüzüne çıkarmak için en etkili yol check-up programlarına dahil olmaktır. Hastada bir belirti göstermeyen ya da gösterse çok fazla şikayete sebep olmadığından endişe uyandırmayan sinsi hastalıklar check-up ile kendini belli ederler. Ölümcül bir hastalık olan kanserden tutunda jinekolojik rahatsızlıklara kadar her türlü sorun check-upla ortaya çıkar. Bu işlemler kadınların gebelik öncesi sorunlarından kurtulmalarına ve bebeklerini sağlıklı şekilde dünyaya getirmelerine muavenet eder.

Tüm kadınlar sadece gebelik öncesi değil her zaman düzenli olarak jinekolojik muayenelerini yaptırmalıdırlar. Kadınlar için hayat kurtarıcı olan jinekoloji kontrolleri ile yaş ilerledikçe husule gelme riski büyük olan sorunların önlenmesi sağlanır.

Jinekolojik muayenelerin yanı sıra hipertansiyon, diyabet, epilepsi gibi kronik rahatsızlıkların olup olmadığı da gebelik öncesi yapılması gereken kontrol arasındadır. Bu tür rahatsızlıklar gebeliği riske sokar. Bu nedenle her kadın gebelik öncesi bu hastalıkların kontrolünü yaptırmalıdır.

Düşük, anomalili doğum, önceki gebeliklerde yaşanan normal dışı durumlarda gebelik öncesi bir hekimle masaya yatırılıp önem dereceleri tartışılmalıdır. Ayrıca kalıtsal hastalıklarda gebelik öncesi araştırılmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir