Gebelik Hesaplama

Gebelik Haftası Hesaplaması

Bütün kadınların yaşamları boyunca tatmak isteyecekleri en önemli süreçlerdin başında gelir gebelik. Bu dönemdeki kadınlar genellikle hassas ve kırılgan bir yapıya sahiplerdir.

Erken Gebelik

Bir kadının gebeliği döllenen yumurtanın dölyatağına yerleşmesiyle başlamakta ve yaklaşık olarak da 9 ay 10 sürmekte ve bebeğin doğum aşamasından sonra da sona eren bir süreçtir. Doktorların hesaplarına göre gebelik sürecinin başlaması bebeğin yerleşmesinin tarihi olarak değil de bebeğinin yerleşmesi sürecinin başlangıcı olarak hesaplanmamakta anne adayının en son gördüğü adet kanamasının tarihine göre belirlenmektedir. Dünyanın en özel ve en güzel duygularından olan gebelik süreci oldukça güzel duyguların oluştuğu ve anne adayının en mutlu olduğu süreçlerin en güzelidir. Hele bir de hamilelik sürecinin sona ererek anne adayının bebeğini kucağına alacağı o güzel ve özel anların heyecanı kesinlikle hiçbir zaman unutulmayacak her daim hafızalarda çok güzel bir anı olarak kayıt halinde olacaktır.

İlk Gebelik Belirtileri

Sağlıklı ve gelişimini tam ve düzenli bir şekilde sürdüren bir bebek, anne adayının bedeninde son derece anlaşılması zor, karışık ve tam anlamıyla adeta büyüleyici bir büyüme süreci geçirecek ve zamanını tamamlayarak dünyaya geldiğinde ise ilk ağlamaya sesiyle gözlerini açacaktır. Bu özel süreçte yani gebelik döneminde döllenen bir bebek anne karnındaki gelişimini ve sürecini değişik evrelerden geçerek tamamlamaktadır. İlk haliyle bebek ancak ve ancak sadece bir su damlası şeklindeki görüntüdedir. Cenin olarak adlandırılan ilk haliyle yani yaşamının ikinci haftasıyla sekizinci haftası arasında varlığını belirginleştirmektedir. Anne karnındaki cenin göbek kordonuyla bağlıdır ve kendisi için gerekli olan tüm besin maddelerinin teminini bu yolla gerçekleştirmektedir. Göbek kordonu anne adayının kanından besin ve oksijen emilmesine kendi kanından korbonndioksit ile diger gereksiz maddeleri atmasına da yardım etmektedir. Bununla birlikte anne adayı ve ceninle her iki kan dolaşım sistemi birbirlerinden tamamen ayrı özelliklere sahiplerdir.

Kan Testi Gebelik

Yaklaşık olarak iki ay sonucunda anne karnındaki cenin yavaş yavaş insan görünümünü kazanmaya başlar. Yüzü biçimlenir, kolları, bacakları el ve ayak parmakları gelişmeye başlamaktadır. Fakat bu gelişme sürecinde şekillenen organlar henüz farklılaşmamışlardır. Yaklaşık üçüncü aydan itibaren doğum evresi sürecine kadar organizma büyüyerek gelişimini tamamlayacaktır. İlk dönemlerinde yaklaşık 2-3 cm boyunda ve ancak birkaç gram ağırlığında olan embriyo bu süre içerisinde yaklaşık olarak 50 cm ebadına ulaşmış ve 3-3,5 kg ağırlığında bir bebek haline ulaşmaktadır.

İdrarla Gebelik Testi

Büyüyerek gelişimini sürdüren bebek her türlü karşılaşabileceği etkilere ve tehlikelere karşı çok iyi koruma görevini yapabilen içi sıvı dolu bir kese içinde yüzer.12 haftalık bir bebekte el ve ayak parmakları ve tırnakları oldukça belirgin bir görüntüdedir. En dikkat çeken özelliklerinden olan başının büyüklüğüdür. Bebeğin bacaklarından da kalın olan göbek kordon yapısı oldukça hareketsiz bir haldedir ve onu plasentaya bağlamaktadır. Cinsel organının belirginleşmesi ve hangi cinsiyete ait olduğu yaklaşık olarak ultrasonografik görüntüleme sayesinde 18-19 ncı haftalar arasında izlenebilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir